Jednou vetou

Parízek: Európa vytvára alianciu na podporu pracovných miest v Afrike

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Lukáš Parízek.

Foto: TASR

Nové nastavenie vonkajších finančných nástrojov EÚ a riešenie prvotných príčin migrácie prostredníctvom udržateľných investícií a pracovných príležitostí boli hlavnou agendou formálneho zasadnutia rozvojového segmentu Rady zahraničných vecí Európskej únie. Slovenskú republiku zastupuje štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Lukáš Parízek.

Iniciatíva vytvoriť novú africko-európsku alianciu je súčasťou balíka opatrení, ktorú predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker oznámil v príhovore o Stave Únie v septembri tohto roku. Nový plán sa má viac zamerať na hospodársky potenciál Afriky a mobilizáciu súkromného sektora, s osobitným zameraním na zvýšenie zamestnanosti mladých ľudí.

Cieľom je navrhnúť kroky, ktoré by posilnili ekonomické partnerstvo Európskej únie a Afriky, akými sú zvýšenie investícií, posilnenie obchodu, vytváranie pracovných miest, podpora udržateľného rozvoja, ochrana životného prostredia, zodpovedné podnikanie či zlepšenie mobility. Ambíciou je v období piatich rokoch vytvoriť v Afrike desať miliónov pracovných miest.

Rusko musí prestať provokovať Ukrajinu, myslí si Tusk

„Vytváraním pracovných príležitosti a vzdelávacích možností v Afrike efektívne zabránime budúcim masívnym migračným tokom do Európy a zároveň prostredníctvom našich európskych investícií podporíme ekonomický rast oboch kontinentov,“ podčiarkol štátny tajomník Parízek. „Návrh na zvýšenie prostriedkov pre zahraničné aktivity EÚ podporujeme.“

Na pracovnom obede rokovania ministrov a štátnych tajomníkov členských štátov EÚ pre rozvoj sa zúčastnili tohoroční laureáti Nobelovej ceny za mier – aktivistka Nadia Muradová a lekár Denis Mukwege -, ktorí sa stali symbolmi boja proti sexuálnemu násiliu páchanom na ženách.

„Oba príbehy nám pripomínajú, že nesmieme poľaviť v aktívnej angažovanosti chrániť ženy vo svete. V januári tohto roku sme uzavreli Ujednania generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov a vlády Slovenskej republiky, Záväzok k odstráneniu sexuálneho vykorisťovania a zneužívania,“ uzavrel L. Parízek.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia