Jednou vetou

VIDEO: Požiar katedrály Notre-Dame sa podarilo uhasiť

Parížska Katedrála Notre-dame v plameňoch 15. apríla 2019

foto: twitter

Hasičom sa podarilo úplne uhasiť požiar katedrály Notre-Dame v Paríži, ktorú v pondelok vo večerných hodinách zachvátil mohutný požiar. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na vyhlásenie parížskeho hasičského zboru.

posledná aktualizácia: 16. apríla o 10:20

Pri likvidácii požiaru, ktorá trvala deväť hodín, utrpeli ľahké zranenia dvaja policajti a jeden hasič. Hasičom sa podarilo zachrániť konštrukciu budovy a najvýznamnejšie umelecké diela a predmety s nevyčísliteľnou historickou hodnotou, ktoré sa v katedrále nachádzali.

Slovenskí politici o skaze Notre-Dame: Tragédia, ktorá zasiahla celý svet

Rozsiahly požiar, ktorý katedrálu Notre-Dame (Chrám Matky Božej) zachvátil v pondelok večer, sa hasičom podarilo v priebehu noci dostať pod kontrolu a zachrániť dve hlavné veže. Úplne však zhorela drevená strecha katedrály a drevená vežička – sanktusník – z 19. storočia.

Požiar môže podľa francúzskych médií súvisieť z renovačnými prácami na drevenej streche a sanktusníka nad presbytériom kostola na hrebeni strechy hlavnej chrámovej lode. Pôvodne stredoveký sanktusník bol opätovne osadený počas kritizovanej obnovy katedrály architektom Eugenom Violletom-le-Ducom v 19. storočí.

(Článok pokračuje pod fotogalériou)

Hlavné veže katedrály Notre-Dame sú zachránené

Dve hlavné zvonové veže parížskej katedrály Notre-Dame, ktorú v pondelok zachvátil požiar, sú „zachránené a zachované“, vyhlásil náčelník miestnych hasičov, ktorého citovala tlačová agentúra AFP.

Podľa parížskej prokuratúry vyšetrovatelia považujú požiar, ktorý zničil časť tohto gotického chrámu, za nehodu, pričom predbežne vylúčili možnosť podpaľačstva vrátane teroristických motívov. Polícia bude viesť vyšetrovanie „neúmyselného zničenia spôsobeného požiarom“, dodala parížska prokuratúra citovaná tlačovou agentúrou AP.

FOTO: Požiar katedrály Notre-Dame je pod kontrolou, tvrdia hasiči

Starostka francúzskeho hlavného mesta Anne Hidalgová uviedla, že ľudia žijúci neďaleko Notre-Dame boli evakuovaní pre prípad možného zrútenia horiacej stavby. Hidalgová spresnila, že pri záchrannej operácii sa zranil jeden hasič a z interiéru katedrály sa podarilo včas dostať podstatné množstvo vzácnych umeleckých a posvätných predmetov.

Pri hasení sa používajú všetky dostupné prostriedky okrem lietadiel zhadzujúcich vodu. Tie sú podľa príslušných činiteľov vzhľadom na hmotnosť vody nevhodné a mohli by spôsobiť zrútenie historickej stavby.

Plamene sa rýchlo rozšírili cez značnú časť katedrály, pričom zničili strechu hlavnej lode, štíhlu vežu nad krížením bočných lodí a prenikli aj do interiéru. Príčina požiaru nebola bezprostredne známa, avšak na katedrále prebiehajú intenzívne renovačné práce a časť stavby je obložená lešením.

Svetoví lídri vyjadrili spolupatričnosť s francúzskym ľudom. Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyhlásil, že celý národ je vyhorením katedrály rozrušený. „Tak ako všetci naši krajania, aj ja som dnes večer smutný z toho, že vidím, ako horí časť každého z nás,“ povedal podľa tlačovej agentúry Reuters šéf Elyzejského paláca.

Horí už i jedna z hlavných veží Notre-Dame

Rozsiahly požiar, ktorý zachvátil v pondelok gotickú katedrálu Notre-Dame v Paríži, sa rozšíril aj na jednu z jej dvoch hlavných veží nad priečelím. Informovala o tom vo večerných hodinách tlačová agentúra AP.

Plamene už predtým zničili štíhlu vežu nad krížením lodí a prenikli do interiéru. Podľa prítomného spravodajcu AP viditeľne horelo aj za vitrážou vysokého okna jednej z hlavných veží s plochým zakončením.

Parížska polícia uviedla, že hasiči zápasia s požiarom zvnútra i zvonka. Z budovy naďalej stúpal dym ožiarený plameňmi. Hovorca chrámu predtým uviedol, že okrem strešného krovu horí aj celé drevené zariadenie vnútrajška.
Na miesto udalosti už dorazil aj francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý k nej pristupuje ako ku kríze celoštátneho významu. S príslušnými predstaviteľmi sa stretol v priestoroch blízkej policajnej centrály.

Francúzsky úrad civilnej ochrany podľa AP vyhlásil, že na uhasenie požiaru sú používané „všetky prostriedky“ okrem lietadiel zhadzujúcich vodu. Tie sú podľa neho nevhodné vzhľadom na riziko zrútenia stavby.  Francúzsky minister vnútra oficiálne potvrdil, že nebude v silách hasičov zachrániť Notre-Dame. Píše to agentúra AP.

 Na ničivý požiar reagoval aj Vatikán. „Svätá Stolica v šoku a so zármutkom sleduje správy o otrasnom požiare ničiacom Katedrálu Notre-Dame, symbol kresťanstva vo Francúzsku a vo svete.”

Požiar parížskej katedrály Notre-Dame zasiahol aj interiér

Rozsiahly požiar, ktorý vypukol v pondelok popoludní na streche parížskej katedrály Notre-Dame, spôsobil zrútenie štíhlej veže nad krížením lodí a zasiahol aj vnútorné priestory. Tlačová agentúra AP to uviedla s odvolaním sa na hovorcu tohto chrámu, ktorého história siaha do 12. storočia.

Podľa slov hovorcu horí celé drevené zariadenie interiéru a pravdepodobne bude zničené. „Všetko horí, z krovu nič nezostane,“ uviedol André Finot pre francúzske médiá.

Traja Slováci zahynuli v Británii po tom, ako do ich auta čelne narazilo iné

Zástupca parížskej starostky Anne Hidalgovej, Emmanuel Gregoire, medzitým podľa agentúry AFP potvrdil, že veža sa „zrútila dovnútra“ a prítomní pracovníci sa snažili zo všetkých síl „zachrániť všetky umelecké diela, ktoré sa zachrániť dajú“. Napriek tomu podľa neho došlo ku „kolosálnej škode“.

V gotickej katedrále Notre-Dame, ktorá patrí medzi najnavštevovanejšie historické pamiatky v Európe, sa nachádzajú umelecké diela nevyčísliteľnej hodnoty, pripomenula AP. Samotná Hidalgová predtým opísala požiar ako „hroznú“ udalosť. Hasiči sa podľa nej snažili udržať plamene „pod kontrolou“.

Na mesto požiaru v centre Paríža mal doraziť aj francúzsky prezident Emmanuel Macron. Ten predtým oznámil, že pre túto udalosť sa nebude vysielať jeho očakávaný prejav, v ktorom mal načrtnúť svoj plán, ako bude riešiť sťažnosti občanov vyjadrované v rámci protestov hnutia tzv. žltých viest, otriasajúcich Francúzskom už niekoľko mesiacov. Podľa jeho príspevku na sieti Twitter je požiarom „rozrušený celý národ“.

(Článok pokračuje pod fotogalériou)

Príčina vypuknutia požiaru stále nie je známa, na streche katedrály však bolo viditeľné lešenie a spomínaná veža prechádzala rozsiahlou renováciou s nákladmi vyčíslenými na šesť miliónov eur. Francúzske médiá citovali vyjadrenie parížskeho hasičského zboru, podľa ktorého požiar „potenciálne súvisí“ s renovačnými prácami.
Parížska polícia uviedla, že v súvislosti s touto udalosťou nie sú hlásené žiadne obete na životoch. O prípadných zraneniach sa však nezmienila.

K miestu udalosti na Île de la Cité – ostrove na rieke Seina v srdci francúzskej metropoly – sa podvečer presúvali vysokou rýchlosťou hasičské autá. Parížska polícia tiež prostredníctvom Twitteru vyzývala ľudí, aby sa vyhýbali okoliu katedrály a „uvoľnili cestu záchranným vozidlám“.

Správu budeme aktualizovať

Živý prenos francúzskej televízie France 24:

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia