Jednou vetou

Parížske kaviarne a bistrá sa uchádzajú o zápis na zoznam UNESCO

Paríž

parisdailyphoto.com

Francúzska loby spustila kampaň za zapísanie terás parížskych kaviarní a bistier na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Argumentom je skutočnosť, že tieto zariadenia zohrali významnú úlohu pri spájaní ľudí po teroristických útokoch, ktoré v roku 2015 zasiahli francúzsku metropolu.

Daná asociácia, ktorá pozostáva z vlastníkov týchto podnikov, hercov a iných súkromných osôb, hodlá požiadať o „chránený“ štatút pre terasy parížskych kaviarní a bistier. Asociácia podá žiadosť v septembri na ministerstve kultúry, ktoré je zodpovedné za predkladanie podobných iniciatív v UNESCO, oznámili organizátori.

Macron spustil lotériu na obnovu historických pamiatok

Asociácia zároveň hodlá upovedomiť svetovú verejnosť na úlohu týchto zariadení ako „intelektuálnych a umeleckých centier“. Dané združenie tvrdí, že Parížania sa po útokoch z 13. novembra 2015 zhromaždili na týchto terasách, považujúc ich za „miesta kultúrnej výmeny, slobody a umenia života“, uvádza stanica France 24.

Asociácia ďalej uvádza, že kultúra svetoznámych parížskych kaviarní a bistier je čoraz viac „ohrozená“ stúpajúcimi cenami za nájom, ako aj vplyvnými nadnárodnými firmami v sektore potravín a nápojov.

Elyzejský palác bude predávať suveníry –  výťažok pôjde na renováciu

„V spoločnosti, ktorá sa stáva stále viac štandardizovanou, existujú ešte miesta poskytujúce skutočný prínos pre populárnu kultúru,“ vyhlásil predseda danej asociácie Alain Fontaine, ktorý vlastní bistro Masturet.

Podobné kampane boli iniciované aj v súvislosti s francúzskou bagetou a zelenými knižnými stánkami tzv. bukinistov, ktoré v Paríži lemujú nábrežie Seiny a považujú sa za najstaršie kníhkupectvá na svete.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia