Jednou vetou

Parlament zastavil policajné sledovanie telefónov

Ilustračné foto

foto: TASR

Polícia tvrdí, že za porušovanie karantény zatkli 203 ľudí, ktorých identifikovali s pomocou sledovania polohy telefónov.

Pre obavy z porušenia súkromia obyvateľov v Izraeli pozastavili policajné využívanie dát o polohe mobilných telefónov určené na uplatňovanie karantény. Opatrenie prijala vláda na obmedzený čas s tým, že malo zabezpečiť, aby ľudia dodržiavali nariadenú samoizoláciu. Parlamentný výbor pre zahraničné záležitosti a obranu však zablokoval snahu o jeho predĺženie na obdobie tomto týždni. Podľa členky výboru Ajelet Šaked ujma na súkromí prevážila výhody opatrenia.

Predseda výboru Gabi Aškenazi vysvetlil, že vláda v súvislosti s obavami o súkromie preskúma znenie návrhu zákona a preto ho zatiaľ stiahnu.

Polícia výbor informovala, že za porušovanie karantény zatkli 203 ľudí, ktorých identifikovali s pomocou sledovania polohy telefónov. Šaked však na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter uviedla, že policajti tiež navštevujú domovy ľudí, ktorí sa mali izolovať, a väčšina z nich nariadenie dodržuje.

Opatrenie sa netýka ďalšieho programu zameraného na spomalenie šírenia nového koronavírusu, do ktorého je zapojená kontrarozviedka Šin Bet. Tá s pomocou svojich technológií identifikuje osoby, ktoré sa mohli dostať do kontaktu s nakazenými ľuďmi.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia