Parlamentné voľby sa skončili s bilanciou 12 mŕtvych

Ilustračné foto

foto: TASR

Najmenej 12 ľudí zahynulo v nedeľu v Bangladéši pri násilnostiach v deň konania parlamentných volieb, z ktorých podľa prieskumov verejnej mienky vyjde víťazne Hasína Vadžídová a podľa všeobecného očakávania sa stane predsedníčkou vlády celkovo už po štvrtý raz. Píše o tom agentúra AFP.

Voľby sa skončili o 16.00 h miestneho času (11.00 h SEČ). Napriek prísnym bezpečnostným opatreniam boli sprevádzané aj násilnosťami.

Venezuelčania údajne plánovali atentát na kolumbijského prezidenta

Troch mužov zastrelila polícia a osem ďalších zahynulo pri potýčkach medzi aktivistami vládnucej Ľudovej ligy (Ávámí líg, AL) a priaznivcami hlavného opozičného subjektu Bangladéšska nacionalistická strana (BNP).

Opoziční aktivisti ozbrojení strelnými zbraňami a palicami zase napadli a zabili jedného príslušníka pomocnej stráže polície.

Prieskumy predpovedajú, že Hasína Vadžídová sa stane premiérkou už tretíkrát po sebe a celkovo – čo je historický rekord – po štvrtý raz. Najprv bola premiérkou v rokoch 1996–2001, druhýkrát v rokoch 2009–14 a po tretí raz je ňou od roku 2014.

Opozícia ju však obviňuje z hromadného zatýkania a násilia voči svojim stúpencom v predvolebnom období. Podľa kritikov používa Vadžídová čoraz autoritárskejšie metódy.

Vo voľbách však nemohla kandidovať Vadžídovej hlavná politická rivalka, expremiérka a opozičná líderka Chálida Zijáová.

Parlamentné voľby v Bangladéši majú prvé obete na životoch

Tento rok ju totiž odsúdili na celkovo 17 rokov väzenia za korupciu v procesoch, ktoré odsúdená politička označuje za politicky motivované.

Súperenie oboch vplyvných žien charakterizovalo politiku prevažne moslimského Bangladéša zhruba tri desaťročia.

Môže vás zaujímať

Británia potvrdila, že nenavrhne kandidáta do budúcej Európskej komisie