Jednou vetou

Pašinjan: Arménsko sa po voľbách nebude usilovať o vstup do NATO

Arménsky premiér Nikol Pašinjan

foto: archívne, TASR/AP

Arménsko je podľa pondelkového vyhlásenia úradujúceho premiéra Nikola Pašinjana naďalej členom Ruskom vedenej Organizácie Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (ODKB) a nemá v pláne usilovať sa o členstvo v NATO. Informovala o tom agentúra TASS.

Pašinjan v tejto súvislosti ďalej uviedol, že Arménsko má s NATO už „vybudované vzťahy a s Alianciou spolupracuje v mierových operáciách v Kosove, ako aj v Afganistane, pričom chce v tejto spolupráci pokračovať aj naďalej“, avšak ako dodal, krajina je stále členom ODKB.

Na margo zahraničnopolitických priorít úradujúci premiér vyhlásil, že Arménsko je „partnerom Ruska aj Európskej únie“, avšak nenachádza sa v sfére vplyvu žiadnej mocnosti.

Fidesz: Globálny pakt o migrácii je vážnou hrozbou

Pašinjan sa k budúcemu smerovaniu krajiny vyjadril deň po tom, ako jeho strana Môj krok v nedeľňajších predčasných parlamentných voľbách jasne zvíťazila so ziskom 70,43 percenta hlasov. Na druhom mieste skončila s priepastným rozdielom centristická aliancia Prekvitajúce Arménsko (BHK) podnikateľa Gagika Carukjana, ktorá získala 8,27 percenta.

V súčasnosti 43-ročný Pašinjan sa stal dočasným premiérom Arménska v máji po tom, ako sa postavil na čelo protestného hnutia, ktoré donútilo po šiestich dňoch k odstúpeniu nepopulárneho prezidenta Serža Sarkisjana. Ten bol predstaviteľom tzv. karabašskej kliky, teda skupiny arménskych politikov pochádzajúcich z regiónu Náhorného Karabachu, ktorí sa k moci v Arménsku dostali v roku 1998 po odstúpení prvého arménskeho prezidenta Levona Ter-Petrosjana.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia