Jednou vetou

Päť mŕtvych, 2 zranení po zrážke malého lietadla a vrtuľníka v Alpách

Záchranár stojí pri troskách vrtuľníka, ktorý sa zrútil po kolízii s malým turistickým lietadlom pri ľadovci Rutor v Alpách, v severozápadnom talianskom regióne Val d'Aosta 25. januára 2019

foto: TASR/AP

Päť ľudí zahynulo a dvaja ďalší utrpeli zranenia pri piatkovej zrážke malého lietadla a vrtuľníka nad ľadovcom na severozápade talianskych Álp. Informovali o tom predstavitelia talianskych vysokohorských záchranárov, ktorých citovala tlačová agentúra DPA.

Vrtuľník a malé lietadlo do seba narazili vo vzduchu v nadmorskej výške 3000 metrov nad ľadovcom Rutor, ktorý sa nachádza v severozápadnom regióne Val d’Aosta, neďaleko hranice s Francúzskom.

Na miesto boli vyslaní záchranári, vrátane lekára a hasičov so zariadením na rezanie kovu. Dvoch ľudí, ktorí nešťastie prežili, previezli letecky do nemocnice – jeden z nich pochádza z Francúzska a druhý zo Švajčiarska.

Nad ľadovcom na severe Talianska sa zrazilo turistické lietadlo s vrtuľníkom

Podľa oznamu talianskej organizácie vysokohorských záchranárov (CNSAS) na Twitteri je počet obetí iba predbežný. Pátranie bolo totiž v noci pozastavené a v sobotu skoro ráno v ňom budú pokračovať.
Talianska tlačová agentúra ANSA napísala, že stále sú nezvestné dve osoby.

V zime využívajú ľadovec Rutor heli-lyžiari, teda ľudia milujúci adrenalín, ktorí lyžujú alebo snowboardujú mimo vyznačených zjazdoviek a využívajú na to vrtuľníky. Na vrchol svahu sa dajú dopraviť práve helikoptérou, a nie lyžiarskym vlekom či sedačkovou lanovkou, dodala agentúra DPA.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia