Jednou vetou

Pätica exprezidentov zorganizovala zbierku na pomoc obetiam hurikánov 

Bývalý americký prezident Barack Obama.

Foto: archívne, TASR/AP


Päť žijúcich amerických exprezidentov iniciovalo humanitárnu finančnú zbierku s názvom One America Appeal, ktorej cieľom je získať prostriedky na pomoc oblastiam postihnutým nedávnym hurikánom Harvey. Informovala o tom dnes agentúra AP.

Kampaň bývalých prezidentov USA Jimmyho Cartera, Georgea Busha staršieho, Billa Clintona, Georgea Busha mladšieho a Baracka Obamu možno podporiť na webovej stránke OneAmericaAppeal.org, pomocou ktorej sa dá prispieť ľubovoľnou čiastkou. Suma bude odpísaná zo základnej dane.

Prostriedky pôjdu aj pre obete hurikánu Irma

Darované prostriedky poputujú zasiahnutým štátom Texas a Louisiana, pričom sa ráta s tým, že pomoc bude rozšírená aj pre obete hurikánu Irma, ktorý má počas víkendu zasiahnuť štáty Florida, Georgia a Južná Karolína. Peniaze budú distribuovať dve miestne humanitárne organizácie.

Bush starší a Clinton spoločne iniciovali podobnú kampaň po ničivej vlne cunami v Ázii v roku 2005 a hurikáne Katrina o rok neskôr. Obama, Clinton a Bush mladší zorganizovali humanitárnu zbierku po masívnom zemetrasení na Haiti v roku 2010.

Harvey udrel v domove Bushovcov

Rodiny Bushovcov sa hurikán Harvey týka aj osobne, keďže tento prírodný živel udrel v ich domovskom Texase – Bush starší žije časť roka v Houstone, kým Bush mladší žije v Dallase.

Hurikán Harvey spôsobil rozsiahle záplavy, vyžiadal si životy najmenej 71 ľudí a poškodil vyše 200 000 domácností. Texaský guvernér Greg Abbott vyhlásil, že odhadované škody dosahujú výšku 180 miliárd dolárov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia