Jednou vetou

Pátranie po preživších po zrútení dvoch budov v Marseille prerušili na 24 hodín

Zrútená budova v Marseille 5. novembra 2018

foto: twitter.com

Záchranné práce na rumovisku po dvoch budovách, ktoré sa zrútili v pondelok v centre juhofrancúzskeho mesta Marseille, boli vo štvrtok z bezpečnostných dôvodov prerušené na najmenej 24 hodín.

Prestávku v pátraní po prípadných preživších alebo telách obetí nariadil Pierre Dartout, prefekt regiónu Provence-Alpes-Côte-d’Azur a Bouches-du-Rhône.

Pondelkový kolaps dvoch budov v Marseille má už najmenej šesť obetí

Dartout podľa francúzskeho spravodajského portálu 20minutes.fr priznal, že išlo o „ťažké rozhodovanie“. Uviedol však, že uprednostnil „opatrné rozobratie“ dvoch susedných budov, ktorým tiež hrozí, že sa zrútia. Dodal, že následne bude potrebné preveriť všetky ostatné budovy v tomto bloku budov v centre Marseille.

Doteraz záchranári spod závalov vytiahli telá šiestich ľudí – štyroch mužov a dvoch žien. Identifikovaných bolo doteraz päť z nich.

Úrady predpokladajú, že pod ruinami zrútených budov by sa mohli nachádzať ešte dvaja ľudia.
Podľa francúzskych médií je šanca, že sa pod zrútenými budovami ešte nájde niekto živý, čoraz menšia.

Do nevadskej snemovne zvolili mŕtveho kandidáta, majiteľa nevestincov

Prokurátor mesta Marseille Xavier Tarabeux v stredu podvečer informoval, že príčina zrútenia dvoch budov v ulici Rue d’Aubagne ešte nie je zistená. Pripomenul však, že išlo o domy postavené koncom 18. storočia, ktorých obvodové múry si navzájom slúžili aj ako oporné.

Obyvatelia tejto časti Marseille – väčšinou černosi a Arabi – kritizujú samosprávu za nedostatočnú starostlivosť o budovy a ich nevyhovujúci technický stav a dožadujú sa „bývania v dôstojných podmienkach“.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia