Jednou vetou

Pellegrini: Bolo by potrebné mať vyvážený vzťah s Čínou

Predseda vlády SR Peter Pellegrini

foto: TASR - Martin Baumann

Vzťah Európy s Čínou by mal byť vyvážený. S takýmto globálnym hráčom je potrebné udržiavať dobré vzťahy, z nich by však mala benefitovať aj Európa. Uviedol to slovenský premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) v piatok po summite Európskej rady v Bruseli, ktorého témou bol najmä brexit, ale aj ekonomické vzťahy s Čínou.

Čína je podľa Pellegriniho silným ekonomickým hráčom, ktorý veľa investuje aj v členských krajinách EÚ aj do strategickej infraštruktúry. „A stáva sa tak potom vplyvným hráčom aj z hľadiska bezpečnosti a strategického rozvoja jednotlivých členských krajín,“ zdôraznil.

Vzťahy Európy s Čínou by mali byť podľa predsedu vlády vyvážené. Ako podotkol, na jednej strane mnohé členské krajiny vítajú čínske investície a je značný tiež export tovarov z Číny. „Ale my nemáme rovnaké šance prístupu na ich trh,“ upozornil s tým, že SR sa už niekoľko rokov snaží získať certifikát na dodávku napríklad mliečnych výrobkov, sušeného mlieka a mäsa na čínsky trh. Dodnes však takýto certifikát Slovensko nemá.

Študentskí zástupcovia v NR SR diskutujú o budúcnosti kvality vysokých škôl

Dôležitou je podľa Pellegriniho aj otázka telekomunikácií, digitálnych technológií. „Aj ja podporujem pozíciu a návrh v záveroch, že Komisia by mala prísť s jasnými pravidlami pre používanie moderných technológií na európskom trhu tak, aby sme jasne definovali, čo majú spĺňať, aké bezpečnostné parametre majú mať a aby bolo certifikované potom bez ohľadu na to, kde sú vyrábané, ale aby sme mali istotu, že komponenty našej digitálnej siete sú bezpečné a nie sú zneužívané tretími stranami na nejakú špionáž,“ konštatoval.

Môže vás zaujímať

VIDEO: Vo veku 112 rokov zomrel najstarší muž na svete