Jednou vetou

Pellegrini prevezme v Budapešti od Orbána predsedníctvo vo V4

Peter Pellegrini

foto: TASR

Odovzdanie ročného rotujúceho predsedníctva vo Vyšehradskej štvorke (V4) Slovenskej republike Maďarskom je jednou z tém summitu predsedov vlád krajín V4, ktorý sa začal vo štvrtok predpoludním v Budapešti. Na schôdzku pozvali aj rakúskeho kancelára Sebastiana Kurza.

Rakúsky kancelár, dezignovaný český premiér Andrej Babiš, maďarský premiér Viktor Orbán, predseda poľskej vlády Mateusz Morawiecki a slovenský premiér Peter Pellegrini budú o výsledkoch rokovania informovať popoludní na spoločnej tlačovej konferencii.

Budapeštianski organizátori stretnutia o očakávaných témach rozhovorov bližšie neinformovali. Podľa spravodajského servera index.hu však účastníci schôdzky budú určite hovoriť o možnostiach nadchádzajúceho predsedníctva Rakúska v Rade Európskej únie.

Maďarskí parlament schválil zákony proti migrácii

Kurz minulú sobotu vo Viedni povedal, že by chcel, aby sa prioritou rakúskeho predsedníctva v Rade EÚ, ktoré sa začína 1. júla, stala bezpečnosť a boj proti nelegálnemu prisťahovalectvu.

Rakúsky kancelár podľa agentúry MTI v rozhovore pre viaceré periodiká varoval pred ponižovaním krajín východnej Európy a postavil sa aj na stranu Orbána. Zároveň však zdôraznil, že otázky demokracie a dodržiavania pravidiel právneho štátu nemôžu byť predmetom žiadnej diskusie.

Odovzdanie predsedníctva vo V4 Slovensku, ktoré bude túto úlohu plniť od 1. júla, bude témou samostatnej tlačovej konferencie Orbána s Pellegrinim.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia