Jednou vetou

Pellegrini: Téma posilňovania vonkajších hraníc vystriedala spory okolo kvót

Peter Pellegrini

foto: TASR

Otázka prerozdeľovania migrantov prestáva byť v rámci Európskej únie dominantnou a debaty sa začínajú sústreďovať na ochranu vonkajších hraníc a bezpečnosť. Predseda slovenskej vlády Peter Pellegrini takto vo štvrtok zhodnotil doterajší priebeh rokovaní dvojdňového neformálneho summitu šéfov štátov a vlád EÚ v Salzburgu.

Diskusia na summite bola podľa slovenského premiéra počas rakúskeho predsedníctva v Rade EÚ oproti minulosti pokojnejšia a miernejšia. Pokiaľ ide o tému prerozdeľovania migrantov a povinných kvót, Pellegrini sa zhoduje s názorom predsedajúcej krajiny reprezentovanej rakúskym kancelárom Sebastianom Kurzom, ktorá dala najavo, že by mala ísť bokom, keďže politikov už natoľko nerozdeľuje.

„Dokážme, že vieme naplniť závery z júnovej rady, kde sme povedali, že budeme vytvárať vyloďovacie platformy,“ povedal Pellegrini.
V EÚ podľa neho panuje „jednota v názore, že treba dať mandát niekomu konkrétnemu, aby vyjednával so severnými krajinami Afriky“. Vysvetlil, že do severoafrických štátov cestuje čoraz viac lídrov a tamojší politici dali najavo, že sú zmätení, s kým majú viesť rokovania, kto má mandát a kto im vie reálne pomôcť.

Babiš víta podporu afrických štátov, diskusia o migrácii ho sklamala

„Bude to stáť európsky rozpočet peniaze, ale je to naša povinnosť, aby sme pomohli tým krajinám, kde ten problém vzniká, aby nemali následne potrebu opúšťať Afriku a smerovať do Európy,“ zhodnotil Pellegrini.

Pri agentúre Frontex podľa premiéra ešte prebieha diskusia. Rozpor už nie je v tom, či treba navýšiť prostriedky a početnosť jednotiek jednotlivých členských štátov. Problematická stále ostáva otázka fungovania celého systému.

Trump navrhol Španielsku, aby postavilo múr pozdĺž Sahary

„Aké budú kompetencie, aby niektoré krajiny neprišli o svoju suverenitu. Niektoré krajiny majú pochybnosť, či Frontex bude nadradený národným domácim jednotkám alebo colníkom,“ povedal Pellegrini. Dôležité preto bude doriešiť, ako bude Frontex komplementárne spolupracovať s jednotlivými národnými jednotkami.

Môže vás zaujímať

FRANCÚZSKO: Muž zastrelil troch ľudí, postrelil aj seba