Jednou vetou

Pence rokoval s Abem o denuklearizácii Severnej Kórey

Mike Pence, archívne

Foto: TASR/AP

Americký viceprezident Mike Pence diskutoval v utorok v Tokiu s japonským premiérom Šinzóom Abem o vzájomnom obchode, denuklearizácii Severnej Kórey a "slobodnom a otvorenom" indo-pacifickom regióne. Informovala o tom agentúra DPA.

Pence a Abe potvrdili, že obe krajiny budú spolupracovať v rámci snáh o úplné odstránenie jadrových zbraní z Kórejského polostrova.

Americký viceprezident ubezpečil, že Washington bude s týmto cieľom naďalej vyvíjať diplomatický a ekonomický tlak na Severnú Kóreu. K rovnakému postoju vyzval podľa agentúry AP aj ostatné krajiny regiónu.

Od začiatku roka vo Francúzsku zmarili šesť teroristických útokov

Obaja predstavitelia tiež zdôraznili, že budú podporovať rozvoj „slobodného a otvoreného“ indo-pacifického regiónu s cieľom čeliť rastúcemu čínskemu vplyvu a prítomnosti.

„Autoritárstvo a agresia nemá miesto v Indo-Pacifiku,“ uviedol Pence a vyslovil presvedčenie, že ide o spoločný postoj Spojených štátov a Japonska.

Na spoločnej tlačovej konferencii Pence vyjadril nádej na dosiahnutie bilaterálnej obchodnej dohody s Japonskom ohľadom tovarov a služieb.

Viceprezident USA napísal v piatok pre denník Washington Post, že Spojené štáty čoskoro začnú rokovania s cieľom uzavrieť „historickú obchodnú dohodu s Japonskom“. Očakáva sa, že tieto rozhovory sa začnú začiatkom budúceho roka.

Izraelská armáda sa chystá povolať záložníkov, zasadá bezpečnostný kabinet

Americký prezident Donald Trump vyvíja tlak na Abeho, aby otvoril japonské trhy, najmä čo sa týka ryže, hovädzieho mäsa a automobilov. Tokio je znepokojené účinkami Trumpovej obchodnej vojny s Čínou.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia