Jednou vetou

Pence vyzval všetky krajiny EÚ, aby uznali Guaidóa za venezuelského prezidenta

Americký viceprezident Mike Pence hovorí počas druhého dňa Mníchovskej bezpečnostnej konferencie 16. februára 2019 v Mníchove

foto: TASR/AP

Viceprezident USA Mike Pence v sobotu vyzval Európsku úniu, aby ako celok uznala venezuelského opozičného lídra Juana Guaidóa za dočasného prezidenta tejto juhoamerickej krajiny, informovala agentúra AFP.

„Všetci musíme stáť pri venezuelských občanoch, kým v krajine nebude úplne obnovená sloboda a demokracia,“ povedal Pence na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii.

Merkelová: Proces odzbrojovania musí zahŕňať USA, Rusko, EÚ aj Čínu

Pence ocenil, že po tom, ako Spojené štáty ako prvé uznali šéfa venezuelského parlamentu za legitímnu hlavu štátu, „tento ich krok nasledovalo aj ďalších 52 krajín vrátane 30 európskych spojencov USA“. „Je načase, aby sa k tomu prihlásil aj zvyšok sveta“, dodal Pence.

Spojené štáty, ako aj časť latinskoamerických a európskych krajín uznali za dočasného prezidenta Venezuely vodcu tamojšej opozície a predsedu parlamentu Juana Guaidóa, ktorý sa v januári sám vymenoval do najvyššej funkcie v krajine s odôvodnením, že vlaňajšie opätovné zvolenie Madura bolo nedemokratické. Ľavicovo-nacionalistický politik Maduro označuje Guaidóa za bábku v rukách Spojených štátov a odmieta požiadavku na zopakovanie prezidentských volieb.

Môže vás zaujímať

Zatkli pilota lietadla, ktoré havarovalo v Istanbule