Jednou vetou

Súd uvalil trojročnú väzbu na exprezidenta Peru Kuczynského

Pedro Pablo Kuczynski

foto: TASR

Peruánsky súd uvalil v piatok trojročnú väzbu na bývalého prezidenta Pedra Pabla Kuczynského v rámci vyšetrovania prania špinavých peňazí týkajúceho sa jeho konzultácií pre brazílsky stavebný koncern Odebrecht.

Dôvodom uvalenia vyšetrovacej väzby je zabrániť Kuczynskému utiecť z krajiny počas vyšetrovania. Do väzby ho súd poslal ešte minulý týždeň, informovala agentúra AP.

Kuczynski (80) odstúpil minulý rok po tom, ako opoziční poslanci požadovali jeho odvolanie z funkcie. Dôvodom pre impeachment malo byť obvinenie, že ako prezident klamal o sume 782.000 dolárov (695.000 eur) vyplatenej jeho konzultačnej firme pred viac ako desiatimi rokmi od firmy Odebrecht. Tá je v súčasnosti stredobodom najväčšieho korupčného škandálu v Latinskej Amerike.

Pápež na Krížovej ceste hovoril o utrpení migrantov pre politickú vypočítavosť

V konaní peruánskych orgánov, ktoré súvisí s najväčším korupčným škandálom Latinskej Ameriky, nastal v stredu v priebehu niekoľkých hodín dramatický vývoj. Zatiaľ čo exprezident Alan García v stredu zomrel po tom, ako sa pri zatýkaní postrelil do hlavy, Kuczynského ešte počas noci hospitalizovali. Spojenci Kuczynského v peruánskom Kongrese uviedli, že dôvodom hospitalizácie bol vysoký krvný tlak.

García († 69) sa postrelil do hlavy v spálni svojho domu v Lime, keď sa ho polícia chystala zatknúť v súvislosti s podozrením, že prijal nezákonnú platbu od brazílskeho stavebného koncernu Odebrecht. Vyšetrovanie sa zameriavalo na údajné úplatky vyplatené počas výstavby limského metra v rokoch 2006 – 2011, keď bol tento politik pri moci. García však nebol obvinený a svoje pochybenie do poslednej chvíle popieral. Vyšetrovanie spomínaného škandálu zahŕňa celkove štyroch bývalých prezidentov Peru, pripomenula AP.

Môže vás zaujímať

Špiónsky škandál: Vyhostenie diplomatov zo SR, Moskva údajne chystá reakciu