PESCO je podľa Tuska európsky sen, ktorý sa stal realitou

Donald Tusk

Foto: TASR/AP

Predseda Európskej rady Donald Tusk ocenil, že sa krajinám EÚ podarilo odštartovať stálu spoluprácu v oblasti obrany.

K rozhodnutiu vytvoriť Stálu štruktúrovanú spoluprácu EÚ v oblasti bezpečnosti a obrany (PESCO) dospeli lídri 25 krajín EÚ po udalostiach spojených s anexiou Krymu, brexitom a postojom amerického prezidenta Donalda Trumpa k Európe.

„Tento sen sa teraz stáva realitou,“ uviedol Tusk v rámci štvrtkovej ceremónie pri príležitosti vzniku PESCO, ktorá sa konala ako sprievodné podujatie na summite EÚ. „Je to dobrá správa pre našich spojencov, a zlá pre našich nepriateľov,“ dodal.

Tusk na summite Európskej únie vyzval na prekonanie rozdielov východ-západ a sever-juh

Bezprecedentný formát spolupráce, do ktorého sa zatiaľ zapojilo 25 členských krajín Únie, vrátane Slovenska, má za cieľ podnietiť rozvoj vojenských projektov a spoločný nákup vojenského vybavenia a zariadení.

Na projekte PESCO sa nezúčastní Spojené kráľovstvo, ktoré sa v marci 2019 chystá opustiť EÚ a ktoré sa vždy stavalo proti myšlienke užšej vojenskej spolupráce Európanov. Z ostatných členských krajín sa do projektu nezapojili Dánsko a Malta; hocikedy sa však môžu pripojiť.

Fico bude na summite v debatách o migrácii podporovať Tuska

Na štvrtkovej ceremónii sa ako hosť zúčastnil aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, podľa ktorého je PESCO dobré pre EÚ aj pre NATO. „Poskytne vám viac spôsobilostí, podporí výdavky na obranu a lepšie rozdelenie obrannej zodpovedností,“ povedal.

Projekt PESCO predpokladá vytvorenie spoločného obranného fondu v roku 2018, ktorý do dvoch rokov zhromaždí kapitál vo výške 1,5 miliárd eur. Ide o zdroje, ktoré majú podporiť výskumné projekty v oblasti obrany a vojenský priemysel, vrátane podpory malých a stredných európskych podnikov aktívnych v odvetví obrany.

Okrem toho projekt umožní jeho členom používať „taktické bojové skupiny“, čiže prápory, ktoré by mali zasahovať v prípade vážnych kríz.

Môže vás zaujímať

Mladík sa na súde priznal k zhodeniu chlapca z vyhliadky v Tate Modern