Jednou vetou

Piatok sa ponesie v znamení spomienkových podujatí na tri výročia

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Viacero významných výročí si pripomenú v piatok v Nemecku, osobitne v hlavnom meste Berlíne, kde sa uskutoční celý rad spomienkových podujatí a akcií.

Na pôde Spolkového snemu (Bundestagu) si už predpoludním pripomenú „osudový deň Nemcov“, veď 9. novembra 1918 došlo k vyhláseniu prvej nemeckej republiky.

V noci z 9. na 10. novembra 1938 sa uskutočnili masívne protižidovské pogromy známe pod označením Krištáľová noc; 9. novembra 1989 sa pádom Berlínskeho múru a otvorením dovtedy nepriechodnej hranice so západným Berlínom vytvorili predpoklady pre budúce znovuzjednotenie krajiny.

S prejavmi tu vystúpila nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier, ako aj predseda Spolkového snemu Wolgang Schäuble.

Na slávnosti zaznejú tóny diel nemeckého skladateľa Paula Hindemitha (1895-1963), ktorého nacisti svojho času rôznymi reštrikciami donútili opustiť krajinu a uchýliť sa do exilu, izraelského komponistu nemeckého pôvodu Paula Bena-Chaima (1897-1984), ako aj Európskej hymny. Vyplýva to z informácií na webovej stránke Bundestagu.

Na antisemitské výtržnosti z tzv. Krištáľovej noci spred 80 rokov si zaspomínajú členovia Ústrednej rady Židov v Nemecku v priestoroch berlínskej synagógy v prítomnosti spolkovej kancelárky Angely Merkelovej.

Berlínsky starosta varoval pred novým rozkolom nemeckej spoločnosti

Popri nej vystúpi na podujatí aj najvyšší predstaviteľ Ústrednej rady Židov v Nemecku Josef Schuster, informovala tlačová agentúra DPA.

Popoludní a podvečer budú v centre pozornosti spomienkové akcie pripomínajúce obete Berlínskeho múru a jeho pád spred 29 rokov.

Na pamätnom mieste v Bernauer Strasse pribudnú kvety a vence a rozsvietia sa sviečky za zosnulých, v Kaplnke zmierenia v niekdajšom „pásme smrti“ sa očakáva spomienková slávnosť za účasti úradujúceho starostu Berlína Michaela Müllera, ale aj školákov nielen z Nemecka, ale aj Francúzska a Nórska.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia