Plánované demonštrácie na Champs-Élysées dostali zákaz

Demonštranti stoja na bulvári Champs-Elysees v Paríži počas protivládnych protestov tzv. žltých viest

foto: TASR/AP

Na parížskom bulvári Champs-Élysées budú v sobotu zakázané protesty tzv. žltých viest. Oznámila to v piatok parížska polícia, ktorú cituje tlačová agentúra AFP.

Rozhodnutie prichádza po minulotýždňových protestoch tohto hnutia, počas ktorých sa stovky protivládnych demonštrantov uchýlili k výtržnostiam a rabovaniu na tejto ikonickej ulici francúzskeho hlavného mesta.

V poslednej bašte IS naďalej vzdorujú malé skupiny džihádistov

Protestujúci budú mať v sobotu zákaz vstupu i do ulíc, ktoré obklopujú Víťazný oblúk na hornom konci Champs-Élysées, ako aj niekoľko priľahlých oblastí vrátane prezidentského Elyzejského paláca a budovy Národného zhromaždenia, spresnil úrad parížskeho prefekta.

„Máme vážne dôvody domnievať sa, že plánované demonštrácie by sprevádzalo násilie a škody,“ uviedol zmienený zdroj.

K podobným opatreniam pristúpili aj ďalšie mestá vrátane Toulouse na juhozápade krajiny, kde bude ústredné námestie pre demonštrantov neprístupné.

Protestné zhromaždenia budú zakázané aj vo väčšine mesta Nice na juhu krajiny, kde sa francúzsky prezident Emmanuel Macron v nedeľu stretne so svojím čínskym náprotivkom Si Ťin-pchingom.

Pri protestoch žltých viest v Paríži zachraňovali matku s dieťaťom

Úrad parížskeho prefekta dodal, že osoby, ktoré zákaz porušia, budú pokutované. Ide o súčasť nových opatrení, ktoré vláda prisľúbila na prevenciu ďalšieho vzplanutia násilia.

Na ďalších miestach v Paríži bude „právo demonštrovať, ktoré je základom slobody“, povolené, avšak „akékoľvek výtržnícke skupiny polícia okamžite rozptýli“.

Môže vás zaujímať

Moslimská skupina má po Johnsonovom víťazstve obavy z islamofóbie