Po 103 rokoch objavili zmiznutú austrálsku ponorku, na palube viezla 35 členov posádky

Prvá spojenecká ponorka, ktorá zmizla počas druhej svetovej vojny. 21. december 2017

Foto: TASR/AP

Jednu z najstarších austrálskych námorných záhad sa podarilo vyriešiť po náleze vraku prvej ponorky tejto krajiny. Stalo sa tak 103 rokov po tom, ako zmizla počas prvej svetovej vojny, informovala vo štvrtok agentúra AP.

Ponorka AE1 sa stratila pri severných brehoch Papuy-Novej Guiney 14. septembra 1914 a na palube mala 35 členov posádky z Austrálie, Nového Zélandu a Británie. Išlo o prvú stratu spojeneckej ponorky vo vojne a prvú vojnovú stratu pre Kráľovské austrálske námorníctvo.

Po 12 neúspešných pátraniach austrálska ministerka obrany Marise Paynová oznámila, že ponorku lokalizovali viac ako 300 metrov pod hladinou pri pátraní, ktoré sa začalo len pred týždňom s využitím Holandskom vlastnenej meracej lode.

Zatiaľ čo príčiny potopenia sa ponorky zostávajú nejasné, austrálska ministerka uviedla, že vláda sa teraz snaží kontaktovať potomkov tých, ktorí zahynuli.

Vláda prediskutuje s Papuou-Novou Guineou možnosť vybudovania trvalého pamätníka a spôsoby, ako uchrániť túto lokalitu. Presné miesto plánujú udržať v tajnosti, aby predišli rabovaniu vraku.

Môže vás zaujímať

Moslimská skupina má po Johnsonovom víťazstve obavy z islamofóbie