Po 76 rokoch identifikovali zabitých amerických vojakov v Pearl Harbore

Na archívnej snímke zo 7. decembra 1941 malá loď pomáha vyťahovať ľudí z vody, v pozadí horiaca loď USS West Virginia počas japonského útoku na Pearl Harbor, ktorý sa odohral 7. decembra 1941 a následne viedol k tomu, že USA vypovedali vojnu Japonsku a neskôr sa aktívne zapojili do druhej svetovej vojny.

Foto: TASR/AP

Americká armáda identifikovala 100 námorníkov a príslušníkov námornej pechoty, ktorí zahynuli po potopení lode USS Oklahoma počas japonského útoku na Pearl Harbor pred 76 rokmi.

K ich identifikácii došlo dva roky po tom, ako armádna agentúra Defense POW/MIA Accounting Agency vykopala takmer 400 pozostatkov ľudských tiel z havajského cintorína, uvádza agentúra AP.

Telá exhumovali, keď zistili, že pokroky vo forenznej vede a genealogická pomoc od rodín by mohli umožniť vojakov identifikovať. Doteraz ich zaraďovali medzi nezvestných z druhej svetovej vojny.

Armádna agentúra očakáva, že do roku 2020 sa jej podarí identifikovať približne 80 percent z nezvestných členov posádky vojnovej lode. V piatok uviedla, že k zatiaľ posledným identifikáciám došlo minulý týždeň. Mnohých z identifikovaných pochovali v ich rodiskách a ďalších opätovne pochovali na Honolulu.

Môže vás zaujímať

Medzi obeťami streľby v Ostrave sú aj dvaja príslušníci väzenskej služby