Jednou vetou

Po Alabame prijali prísny zákon proti interrupciám aj v Missouri

Ilustračné foto.

Foto: pixabay.com

Republikánsky guvernér amerického štátu Missouri Mike Parson podpísal v piatok jeden z najprísnejších interrupčných zákonov v USA, ktorý zakazuje interrupcie v ôsmom, alebo po uplynutí ôsmeho týždňa tehotenstva. Informovala o tom agentúra AP.

Výnimka zo zákazu sa týka len prípadov ohrozenia života matky, nie však znásilnenia či incestu.

Nemecká vládna koalícia sa dohodla na kompromise v spore okolo interrupcií

Zákon by mal vstúpiť do platnosti 28. augusta, ak ho dovtedy nepozastaví súd – očakáva sa totiž, že bude proti nemu podaná žaloba.

Lekári, ktorí vykonajú umelé prerušenia tehotenstva po prekročení stanovenej lehoty, môžu na základe sprísneného zákona dostať v Missouri až pätnásťročný trest odňatia slobody. Ženy za podstúpenie interrupcie stíhané nebudú.

Len minulý týždeň zaviedol prísny interrupčný zákon aj štát Alabama, kde ho podpísala republikánska guvernérka Kay Iveyová. Tamojšia právna norma zakazuje umelé prerušenie tehotenstva aj v prípadoch incestu alebo znásilnenia. Jedinou výnimkou by malo byť podľa nového zákona ohrozenia života matky.

Alabamský zákon by mal začať platiť v novembri. V súlade s ním má byť vykonanie interrupcie zločinom a lekári môžu dostať trest väzenia až do výšky 99 rokov.

Južná Kórea: Súd rozhodol, že úplný zákaz interrupcií je protiústavný

Najväčšia ľudskoprávna organizácia v USA – Americká únia občianskych slobôd (ACLU) v piatok alabamský zákon napadla na súde. Jej snahou je zablokovať uplatňovanie tohto zákona.

V žalobe, ktorú ACLU podala na federálny súd, sa píše, že zákon, ktorý v Alabame kriminalizuje interrupcie, je jednoznačne protiústavný a prináša ujmu ženám, pretože ich núti vynosiť dieťa proti ich vôli.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia