Jednou vetou

Po havárii autobusu s nemeckými turistami zomrela ďalšia žena

Na videosnímke záchranári na mieste nehody autobusu v pobrežnom meste Canico na juhovýchode ostrova Madeira 17. apríla 2019

foto: TASR/AP

Spolu 29 životov si vyžiadala stredajšia tragická dopravná nehoda autobusu s nemeckými turistami na portugalskom ostrove Madeira. Pri havárii utrpelo ďalších 28 ľudí zranenia. Informovali o tom agentúry AP a DPA.

Starosta okresu Santa Cruz Filipe Sousa a zdravotníci uviedli, že obete sú nemeckými občanmi. Priamo na mieste tragédie zomrelo 17 žien a 11 mužov. Ďalšia žena podľahla zraneniam po prevoze do nemocnice. Zranených hospitalizovali v meste Funchal.

Portugalský minister zahraničných vecí Augusto Santos Silva informácie o totožnosti obetí potvrdil. Podľa agentúry Reuters boli cestujúci občania Nemecka vo veku 40-50 rokov. Vo vozidle sa viezlo 55 pasažierov. Medzi mŕtvymi ani zranenými nie sú deti.

Pri nehode autobusu na ostrove Madeira zahynulo najmenej 28 ľudí z Nemecka

Vodič autobusu a turistický sprievodca vyviazli so zraneniami a spoločne s ďalšími zranenými ich hospitalizovali. Medzi zranenými sú aj dvaja občania Portugalska.

K nehode došlo v stredu o 18.30 h miestneho času (19.30 h SELČ) v pobrežnom meste Canico východne od regionálneho hlavného mesta Funchal na juhovýchode ostrova. Vodič stratil v zákrute kontrolu nad vozidlom a to sa prevrátilo a spadlo dolu svahom na dom, napísali miestne médiá. Televízie zverejnili zábery bieleho autobusu spadnutého bokom na dom pod strmým svahom.

Regionálna vláda Madeiry vyhlásila trojdňový štátny smútok. Vlajky na verejných budovách budú spustené na pol žrde. Nemecké ministerstvo zahraničných vecí vyjadrilo krátko po nehode v správe na Twitteri „veľký šok“. „Nanešťastie musíme predpokladať, že obete pochádzajú z Nemecka,“ napísala nemecká diplomacia.

Požiar parížskej katedrály nevykazuje znaky trestného činu

„Z Madeiry k nám doliehajú strašné správy,“ tvítoval hovorca nemeckej kancelárky Angely Merkelovej Steffen Seibert. „Cítime najhlbší zármutok nad všetkými, ktorí prišli v autobuse o život.“ Dodal: „Naše myšlienky sú so zranenými.“

Portugalský premiér António Costa zaslal kancelárke Merkelovej sústrastný telegram. Podľa miestnych obyvateľov počasie v čase nehody bolo dobré a tragédia sa stala ešte počas denného svetla.

Úrady začali príčinu nešťastia vyšetrovať. Madeira je obľúbeným turistickým ostrovom predovšetkým počas leta. Dovolenkári ho vyhľadávajú taktiež v období veľkonočných sviatkov, dodal Reuters.

Môže vás zaujímať

MAĎARSKO: Nehoda poľského autobusu si vyžiadala mŕtveho a 34 zranených