Jednou vetou

Po otvorení hranice sa vrátilo z Jordánska domov najmenej 3850 Sýrčanov

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Najmenej 3850 sýrskych utečencov sa vrátilo z Jordánska do svojej vlasti po tom, ako úrady v polovici októbra otvorili hranicu medzi týmito dvoma krajinami. Informoval o tom v stredu Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).

Obrnené vozidlá nenasadili proti demonštrantom, ale na ochranu trhov

Podľa údajov UNHCR sa od 15. októbra do 1. decembra vrátilo do Sýrie celkovo 3852 utečencov. Približne polovica z nich pochádza z provincie Dará na juhu krajiny, kde bola situácia za uplynulé mesiace relatívne stabilná, uviedol predstaviteľ UNHCR v Jordánsku Stefano Severe.

Jordánsko odhaduje, že od vypuknutia vojny v Sýrii v marci 2011 prijalo takmer 1,3 milióna sýrskych utečencov. Cez OSN sa v Jordánsku zaregistrovalo približne 650.000 z nich.

Hraničný priechod medzi krajinami – v Jordánsku známy ako Džábir, v Sýrii zasa Nasíb (v Dará) – ovládli sýrske vládne sily v júli 2018 a vztýčili tam opäť po niekoľkých rokoch štátnu vlajku.

Mayová prisľúbila, že odstúpi z čela strany do volieb v roku 2022

Ovládnutie priechodu Nasíb sa udialo po dosiahnutí dohody medzi povstalcami a ruskými sprostredkovateľmi s cieľom ukončiť boje v južnej časti Sýrie.

Povstalci prevzali kontrolu nad priechodom Nasíb v roku 2015, čím prerušili hlavnú trasu pre sýrsky export a narušili dôležitú obchodnú trasu medzi Sýriou, Jordánskom, Libanonom a bohatými krajinami Perzského zálivu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia