Jednou vetou

Po otvorení hranice sa vrátilo z Jordánska domov približne 28-tisíc Sýrčanov

Ilustračné foto

TASR

Približne 28.000 Sýrčanov sa vrátilo z Jordánska domov po tom, čo úrady v polovici októbra otvorili hranicu medzi týmito dvoma krajinami. Informovala o tom v pondelok agentúra AFP s odvolaním sa na zdroj z prostredia jordánskej bezpečnosti.

Jordánsko odhaduje, že od vypuknutia vojny v Sýrii v marci 2011 prijalo takmer 1,3 milióna sýrskych utečencov, na ktorých vynaložilo vyše desať miliárd dolárov. Cez OSN sa v Jordánsku zaregistrovalo približne 650.000 sýrskych utečencov.

Sýrske štátne médiá: Koalícia vedená USA zaútočila na vládne pozície

Hraničný priechod medzi krajinami – v Jordánsku známy ako Džábir, v Sýrii zas Nasíb (v provincii Dará na juhu Sýrie) – ovládli sýrske vládne sily v júli 2018 a vztýčili tam opäť po niekoľkých rokoch štátnu vlajku. Ovládnutie priechodu Nasíb sa udialo po dosiahnutí dohody medzi povstalcami a ruskými sprostredkovateľmi s cieľom ukončiť boje v južnej časti Sýrie.

Povstalci prevzali kontrolu nad priechodom Nasíb v roku 2015, čím prerušili hlavnú trasu pre sýrsky export a narušili dôležitú obchodnú trasu medzi Sýriou, Jordánskom, Libanonom a bohatými krajinami Perzského zálivu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia