Jednou vetou

Po pokojných masových protestoch v Hongkongu došlo k zrážkam s políciou

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Po veľkej demonštrácii v Hongkongu, na ktorej podľa organizátorov viac než milión ľudí v nedeľu protestoval proti plánovanému vydávaniu osôb do Číny, sa v noci na pondelok dostali demonštranti v uliciach do zrážok s políciou. Došlo pri nich k zraneniam a zatknutiam, informovala agentúra DPA.

Po tom, ako sa masový protest v nedeľu večer pokojne skončil, sa niekoľko sto radikálnych demonštrantov okolo polnoci pokúsilo preraziť barikády a vtrhnúť do legislatívnej rady a sídla vlády.

Policajti zasiahli obuškami a paprikovým sprejom proti týmto demonštrantom, z ktorých časť bola zamaskovaná a patrila k študentským skupinám zasadzujúcim sa za nezávislosť osobitnej administratívnej oblasti Číny. Polícia privolala špeciálne jednotky, ktoré protestujúcich po asi pol hodine rozohnali, uviedol hongkonský denník South China Morning Post. Viacerí demonštranti a policajti utrpeli zranenia.

Z výletnej lode v Stredozemnom mori spadla pasažierka

V skorých ranných hodinách sa odohrali ďalšie menšie incidenty aj na iných miestach Hongkongu. Nedeľňajší pokojný protest bol zameraný proti zmenám v trestnom zákone, ktoré by umožňovali vydať osoby podozrivé zo spáchania trestného činu do Číny. Podľa kritikov nie je tamojší justičný systém nezávislý a nezodpovedá medzinárodným štandardom. Znepokojenie vyjadrili aj obchodné, právne, ľudskoprávne a novinárske organizácie s tým, že navrhované zmeny poškodia povesť Hongkongu v oblasti právnej nezávislosti.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia