Jednou vetou

Po pokuse o štátny prevrat v Etiópii podľahol zraneniam generálny prokurátor

Etiópsky premiér Ahmed Abiy oznamuje v štátnej televízii, že v amharskej metropole Bahir Dar došlo v sobotu 22. júna 2019 k pokusu o prevrat

foto: TASR/AP

Generálny prokurátor z etiópskeho zväzového štátu Amhara podľahol strelným zraneniam. Migbaru Kebede sa tak stal ďalšou politickou obeťou neúspešného pokusu o prevrat, ktorý sa v tomto regióne na severe Etiópie udial uplynulú sobotu. S odvolaním sa na štátne médiá o tom v pondelok informovala agentúra AFP.

V amharskej metropole Bahir Dar došlo v sobotu k pokusu o prevrat, a to počas zasadnutia predstaviteľov regionálnej vlády, oznámil počas víkendu v štátnej televízii etiópsky premiér Ahmed Abiy. Počas pokusu armádneho generála chopiť sa moci zastrelili taktiež prezidenta regionálnej vlády Ambachewa Mekonnena a jeho poradcu.

Podľa štátnej televízie EBC generálny prokurátor Migbaru Kebede podľahol strelným zraneniam po sobotňajšom útoku.

Pri pokuse o prevrat v Etiópii zabili najmenej dvoch činiteľov

„Komando zabijakov“ pod vedením šéfa bezpečnosti v štáte Amhara Asaminewa Tsigeho vtrhlo v sobotu popoludní na zmienené zasadnutie, kde postrelili regionálneho prezidenta Ambachewa Mekonnena a jeho poradcu. Obaja muži neskôr podľahli vážnym zraneniam, uviedla premiérova hovorkyňa Billene Seyoumová.

O niekoľko hodín neskôr zastrelil náčelníka generálneho štábu Seareho Mekonnena v jeho dome v etiópskom hlavnom meste Addis Abeba jeho osobný strážca. Ten zabil aj generála vo výslužbe, ktorý Mekonnena navštívil. Tohto osobného strážcu zadržali, zatiaľ čo vodca pučistov Asaminew je na úteku.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia