Jednou vetou

Po Porošenkovom odchode chýba v prezidentskej kancelárii počítačové vybavenie

Petro Porošenko

foto: TASR/AP

Kancelária ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podozrieva jeho predchodcu v úrade, Petra Porošenka, že z tzv. situačnej miestnosti v priestoroch prezidentskej kancelárie dal odstrániť počítačové zariadenie vrátane serverov s dôvernými informáciami.

S týmto tvrdením prišiel Olexandr Danyľuk, ktorý bol v utorok vymenovaný za tajomníka Rady národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny (RNBOU).

Danyľuk na sociálnych sieťach zverejnil videozáznam, ktorý zachytáva prázdnu situačnú miestnosť s napájacími káblami trčiacimi zo stien. Na stenách ešte možno vidieť šmuhy na miestach, kde boli monitory. Zostala tam len ukrajinská vlajka a prezidentská štandarda. Samotné servery sa údajne nachádzali v susednej miestnosti, ktorá je tiež prázdna.

Zelenskyj predloží parlamentu zákon o zodpovednosti za nezákonné obohatenie

Danyľuk napísal, že všetky zariadenia boli demontované, keď sa na Ukrajine nedávno striedali prezidenti. Ironicky to komentoval, že „takto na Ukrajine vyzerá civilizované odovzdanie moci“.

Bývalý Porošenkov hovorca Sviatoslav Ceholko Danyľukove tvrdenia odmietol, pričom vysvetlil, že všetky zariadenia zo situačnej miestnosti v úrade hlavy štátu, kde sa konajú krízové schôdzky vedenia štátu, boli prenajaté na meno a za peniaze Petra Porošenka, a preto boli vrátené majiteľovi.

Kauza Kerčský prieliv: Porošenko je podozrivý z vlastizrady

Ceholko podľa agentúry Interfax dodal, že na serveroch sa neuchovávali žiadne tajné informácie. Spresnil, že v tejto miestnosti sa síce sústreďovali informácie z rôznych zdrojov, ale samotné tieto zdroje boli na iných miestach – napríklad v sídle služby na ochranu hraníc, či daňového úradu. Poukázal i na to, že RNBOU má vlastnú situačnú miestnosť s vlastným počítačovým vybavením.

Bývalý tajomník RNBOU Olexandr Turčynov dodal, že tzv. situačná miestnosť v RNBOU má príslušné vybavenie, je pod ochranou a funguje normálne.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia