Po požiari výškovej budovy v Londýne je v nemocniciach 74 ľudí, hlásia najmenej 6 mŕtvych

foto: TASR/AP, zdroj: TASR

Po rozsiahlom požiari, ktorý vypukol v noci nadnes v 24-poschodovej obytnej výškovej budove Grenfell Tower vo štvrti Kensington v západnej časti britskej metropoly Londýn, je hospitalizovaných 74 ľudí – 64 tam previezli, desať prišlo vlastnými silami. Informovala o tom televízia Sky News s odvolaním sa na londýnsku záchrannú službu.

Stav 20 osôb je kritický, dodala záchranná služba. Londýnska Metropolitná predtým oznámila, že požiar si vyžiadal najmenej šesť mŕtvych. Upozornila, že ide o predbežný údaj a počet obetí ešte zrejme stúpne.

Na požiar reagovala aj britská premiérka Theresa Mayová, ktorá je podľa svojho hovorcu „hlboko zarmútená“ tragédiou v Grenfell Toweri a situáciu stále sleduje. Premiérka zvolala na 16.00 h zasadanie vlády, ktoré sa bude venovať tejto mimoriadnej udalosti.

Polícia potvrdila, že hlásenie o požiari dostala o 01.16 h miestneho času (02.16 h SELČ). Jej príslušníci sa následne pripojili ku kolegom z londýnskeho hasičského zboru a londýnskej záchrannej služby. Nasledovala evakuácia obyvateľov vežiaka, pričom niekoľko z nich požiadalo o lekársku pomoc.

„Pravdepodobne bude nejaký čas trvať, kým budeme môcť potvrdiť totožnosť obetí… O príčine požiaru je príliš skoro špekulovať,“ uviedla Metropolitná polícia. Londýnska záchranná služba predtým oznámila, že do piatich nemocníc bolo prevezených 50 ľudí.

Grenfell Tower bol postavený v roku 1974. Len minulý rok prešiel rekonštrukciou za desať miliónov libier. Dom dostal okrem iného nové vonkajšie izolačné obloženie, nové okná s dvojitými sklami a nový vykurovací systém. Rekonštrukcia bola súčasťou väčšej investície v tejto oblasti Londýna vo výške 67 miliónov libier.

Môže vás zaujímať

Maďarsko a Bosna sa dohodli na prehĺbení obrannej spolupráce