Jednou vetou

Po rekonštrukcii v Prahe opäť spustili Staromestský orloj

Ilustračné foto

zdroj: TASR

Po niekoľkých mesiacoch opráv sa v piatok o 18.00 h opäť spustil pražský Staromestský orloj. Informoval o tom spravodajský server iDNES.cz.

Sprevádzkovaním orloja sa začali oslavy 100. výročia založenia Československa, ktoré vyvrcholia 27.-28. októbra.  Program pred staromestskou radnicou sa začal o 17.45 h, keď z okien zazneli fanfáry. Orloj, ktorý sa zastavil 8. januára, sa potom spustil o štvrť hodiny neskôr.  Na opravenú pamiatku sa prišli pozrieť stovky ľudí, časť Staromestského námestia priamo pred budovou radnice bola úplne zaplnená.

Apoštoli, ktorí z nových vitrážových okienok na orloji vyšli presne o 18.00 h, dostali v dielňach novú povrchovú úpravu. Pred demontovaním boli na orloji plechové okienka zo 70. rokov minulého storočia, inštaláciou sklenených sa orloj vracia k pôvodnej podobe.

V Berlíne sa koná jedna z najväčších demonštrácií proti Erdoganovi

Pražský orloj je umiestnený na južnej strane veže Staromestskej radnice, ktorej výstavbu povolil panovník Ján Luxemburský staromestským mešťanom v roku 1338, teda pred 680 rokmi. Staré Mesto svoju radnicu postavilo a v roku 1402 sa objavila prvá zmienka aj o hodinách, ktoré na nej boli umiestnené. Samotný orloj sa spomína od roku 1410.

Orloj v roku 1410 s najväčšou pravdepodobnosťou postavili Mikuláš z Kadane a astronóm Jan Šindel, o 60 rokov neskôr bola pridaná sochárska výzdoba vrátane stavebných úprav potrebných na umiestnenie sôch. V druhej polovici 16. storočia upravil a zdokonalil orloj Jan Táborský z Klokotskej Hory, ktorý bol jeho správcom až do svojej smrti v roku 1572.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia