Jednou vetou

Po silnom zemetrasení v južnej Kalifornii evidujú zranených a požiare

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Silné zemetrasenie s magnitúdou 7,1, ktoré v piatok večer miestneho času zasiahlo južnú časť amerického štátu Kalifornia, spôsobilo požiare, uzatvorenie ciest, poškodilo a rozkolísalo budovy či povylievalo vodu z bazénov. V jeho dôsledku utrpel zatiaľ neznámy počet ľudí zranenia.

Z postihnutej oblasti nie sú bezprostredne hlásené zásadné poškodenia budov či majetku ani straty na životoch. Informovala o tom v sobotu agentúra AP.

Južnú časť Kalifornie zasiahlo ďalšie zemetrasenie – s magnitúdou 7,1

Šéf hasičov z okresu Kern County uviedol, že podľa prvých údajov sa ani jedna budova nezrútila. Na mnohých miestach však zasahovali sanitky a hasiči.

V zmienenom okrese taktiež zaznamenali „viacero požiarov a viacero zranených“. V dôsledku zosuvu skál a poškodenia vozovky uzavreli jednu z hlavných ciest.

Hasiči z okresu San Bernardino County zaevidovali popraskané budovy a niekoľko menších zranení. Riaditeľ kalifornského úradu záchranných zložiek Mark Ghillarducci uviedol, že v zasiahnutej oblasti evidujú „závažné hlásenia o požiaroch budov, najmä v dôsledku úniku plynu alebo narušenia plynovodov“.

Presný rozsah škôd v okrese Kern County však môže byť väčší a ich rozsah sa bude dať určiť až po rozvidnení, dodal.

Piatkové zemetrasenie, ktoré cítili obyvatelia v oblastiach od južnej Kalifornie cez Las Vegas až po Mexiko, zaznamenali o 20.19 h miestneho času (5.19 h SELČ v sobotu). Jeho ohnisko (hypocentrum) sa nachádzalo v hĺbke 0,9 kilometra pod povrchom zeme a v blízkosti mesta Ridgecrest v okrese Kern County. Po piatkovom zemetrasení nasledovali dotrasy.

VIDEO: Stovky hasičov likvidujú požiare na gréckom ostrove Euboia

Išlo už o druhé silné zemetrasenie v Kalifornii za uplynulé dva dni. Obe zemetrasenia patria v danej oblasti k najsilnejším za uplynulé dve desaťročia.

Kalifornia je najľudnatejším americkým štátom. Obe tohtotýždňové zemetrasenia zasiahli riedko obývanú oblasť v blízkosti mesta Ridgecrest ležiacu v Mohavskej púšti.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia