Jednou vetou

Po spomienke na študentské povstanie v Grécku došlo k zrážkam s políciou

Ilustračné foto

zdroj: TASR/AP

Grécka polícia sa dostala v sobotu večer v centre Atén do zrážok s mladými protestujúcimi po tom, ako si tisíce ľudí pripomenuli násilne potlačené študentské povstanie z roku 1973, ktoré prispelo k zvrhnutiu vtedajšej vojenskej vlády. Informovala o tom agentúra Reuters.

Na každoročnom pochode k veľvyslanectvu USA sa zúčastnilo viac než 10.000 demonštrantov. Podujatie, ktoré prebehlo pokojne, strážilo podľa agentúry AP okolo 6000 policajtov. Mnohí Gréci obviňujú Spojené štáty z podpory vojenskej diktatúry v krajine z rokov 1967-74.

Účastníci niesli transparenty s nápismi ako „Odpor“ a kričali heslá týkajúce sa osemročnej dlhovej krízy Grécka, ktorá viedla k trom medzinárodným programom pomoci, poskytnutej krajine výmenou za prísne úsporné opatrenia.

Trump: USA dokončia svoju správu o vražde Chášukdžího o 2-3 dni

Po konci pochodu vypukli potýčky medzi policajtmi a skupinou protestujúcich, ktorí na mužov zákona hádzali kamene a zápalné fľaše vo štvrti Exarcheia, známej ako zázemie anarchistov, kde v roku 1973 zahynuli desiatky ľudí.

Grécka televízia Alpha priniesla zábery policajtov odpaľujúcich slzotvorný plyn na demonštrantov na tamojšej univerzite. Iní protestujúci vybudovali pouličné barikády zo stoličiek alebo hádzali zápalné fľaše zo striech. Polícia na rozohnanie davu použila vodné delo.

V druhom najväčšom gréckom meste Solún došlo k zrážkam medzi príslušníkmi polície a asi 200 anarchistami, ktorí na nich rovnako hádzali zápalné fľaše. Zadržaných bolo najmenej desať osôb.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia