Jednou vetou

Starosta Utrechtu zrušil odporúčanie občanom nevychádzať z budov

Holandskí protiteroristickí policajti sa pripravujú na vstup do domu podozrivého muža, ktorého polícia hľadá v súvislosti so streľbou v električke v Utrechte 18. marca 2019

foto: TASR/AP

Starosta holandského mesta Utrecht zrušil v pondelok neskoro popoludní odporúčanie občanom, aby nevychádzali z budov a zdržiavali sa vo vnútri. Toto odporúčanie starostu Jana van Zanena nasledovalo po smrtiacej streľbe v električke v Utrechte, pripomenula tlačová agentúra AP.

17:00

Starosta vo videu zverejnenom na Twitteri utrechtskej radnice najnovšie uviedol, že skoršie odporúčanie nevychádzať von sa zakladalo na obavách, že výstrely boli vypálené na viac ako len jednom mieste Utrechtu.
Podľa starostu „teraz už nejde o tento prípad, ako nám je známe“.

Pri streľbe v holandskom Utrechte zahynuli najmenej traja ľudia

Van Zanen dodal, že polícia pátra po podozrivom zo streľby, pri ktorej zomreli traja ľudia. Starosta uviedol, že „podozrivých mohlo byť viac, zatiaľ to nevieme“. Holandská polícia podľa najnovších informácií znížila počet zranených z deväť na päť.

Úrady považujú teroristický motív útoku za pravdepodobný.

Po streľbe platí v holandskom Utrechte najvyšší stupeň ohrozenia

Holandský protiteroristický úrad zvýšil v provincii Utrecht stupeň ohrozenia na najvyšší možný, pričom polícia spustila rozsiahle pátranie po osobe, ktorá v pondelok strieľala v jednej z utrechtských električiek.

V dôsledku pátrania je v mimoriadnej pohotovosti holandská vojenská polícia – a to na letiskách v krajine a v dôležitých budovách, informovala agentúra AP.

„Páchateľ je stále na úteku. Teroristický motív sa nedá vylúčiť,“ uviedol protiteroristický koordinátor Pieter-Jaap Aalbersberg.

Streľba v holandskom Utrechte si vyžiadala najmenej jednu obeť

Polícia pátra po najmenej jednej osobe, ktorá mohla uniknúť autom. Policajný hovorca Bernhard Jens nevylúčil, že do útoku mohlo byť zapojených viac osôb.

Podľa holandskej tlačovej agentúry ANP si streľba vyžiadala najmenej jednu obeť. APN uviedla, že obeť ležala úplne prikrytá na koľajniciach medzi dvoma vozňami.

Polícia skúma možný „teroristický motív“ tohto útoku. Podľa televíznej stanice Sky News spustil ozbrojenec streľbu v električke a potom ušiel.

Poplach v Holandsku: Pri streľbe v Utrechte utrpelo viacero ľudí zranenia

Holandský premiér Mark Rutte označil situáciu za „veľmi znepokojivú“ a zrušil svoje každotýždňové koaličné rokovania.

Miestne médiá informovali, že na miesto prišla protiteroristická polícia a v akcii bolo aj niekoľko záchranárskych vrtuľníkov. Nie je známe, koľkých odviezli do nemocníc. K streľbe došlo na námestí mimo centra mesta. Električkovú dopravu v oblasti pozastavili a okolie uzatvorili. Polícia požiadala obyvateľov, aby sa tejto oblasti vyhýbali a školy by mali uzamknúť svoje vchody.Jeden zo svedkov povedal pre RTV Utrecht, že počul niekoľko výstrelov a videl na zemi ležiacu ženu kričiacu: „Nič som nespravila.“

Policajný hovorca Joost Lanshage po útoku informoval, že „v električke padlo niekoľko výstrelov a niekoľko osôb utrpelo zranenia“. Polícia zatiaľ nikoho nezatkla a páchateľa chce „čo najskôr“ dolapiť.

Môže vás zaujímať

Slováci môžu cestovať do Spojeného kráľovstva bez obmedzení