Jednou vetou

Po takmer 40 rokoch zaznamenali výskyt gigantickej včely

Ilustračné foto

foto: TASR

Najväčšiu včelu na svete objavili vedci v odľahlej časti Indonézie. Výskyt tohto druhu hmyzu s rozpätím krídel šesť centimetrov naposledy zaznamenali v roku 1981, informovala vo štvrtok tlačová agentúra AFP. Včelu, známu ako megachile pluto, po prvý raz opísal v 19. storočí britský prírodovedec Alfred Russel Wallace.

„Vidieť, aký krásny a veľký je tento druh v skutočnosti, počuť zvuk jeho obrovských krídel bolo úžasné,“ povedal fotograf Clay Bolt, ktorý sa špecializuje na včely a ktorý zdokumentoval i gigantickú včelu. Megachile pluto, ktorá žije v indonézskom ostrovnom regióne Severné Moluky, hniezdi v termitiskách.

Červený zoznam ohrozených druhov uvádza túto včelu ako „zraniteľný“ druh, čo znamená, že zatiaľ čo sú jej stavy pomerne solídne, odľahlosť jej populácie sťažuje jej skúmanie.

Thunbergová: Mladí nemusia mať dosť času, aby prebrali zodpovednosť za planétu

Indonézia je domovom rozmanitej flóry a fauny, existujú však obavy, že niektoré živočíchy a spoločenstvá hmyzu by mohli následkom výrubu lesov prísť o svoj prirodzené prostredie.

„Dúfam, že tento objav podnieti budúci výskum, ktorý nám poskytne hlbšie pochopenie života tejto unikátnej včely a ochráni ju pred vyhynutím,“ vyhlásil Eli Wyman, entomológ na Princetonskej univerzite v USA.

Objav včely megachile pluto vzbudil nádej, že lesy na danom indonézskom ostrove sú stále domovom najvzácnejších druhov hmyzu na svete.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi