Jednou vetou

Po útoku na investigatívnu novinárku v Čiernej Hore protestovali stovky ľudí

Investigatívna novinárka Olivera Lakičová

foto: AP

Stovky ľudí protestovali v stredu v Čiernej Hore po tom, čo neznámi útočníci postrelili investigatívnu novinárku Oliveru Lakičovú, ktorá sa dlhodobo venuje korupcii v štátnej správe.

Na útok na čiernohorskú novinárku zareagoval v stredu aj generálny tajomník Rady Európy Thorbjörn Jagland, ktorý uviedol, že je ním „šokovaný a zarmútený“.

Ako informovala agentúra AP, zhromaždenie zvolali médiá a ľudskoprávne skupiny, ktoré žiadajú úrady nájsť útočníkov. Zhromaždenie sa konalo pred budovou čiernohorskej vlády v hlavnom meste Podgorica a demonštranti mali transparenty s nápismi „Stop násiliu“ alebo „Za život bez strachu“.

Čiernohorská štátna televízia RTCG uviedla, že k streľbe na Lakičovú (49) došlo v utorok okolo 21.00 h pred jej domom v Podgorici, pričom novinárka utrpela strelné poranenie pravej dolnej končatiny a je hospitalizovaná.

Ďalší útok na novinára: V Európe sa tvrdo útočí na slobodu slova

Polícia v Podgorici pátra v súvislosti s týmto prípadom po troch podozrivých mužoch, avšak doposiaľ zverejnila popis len jedného z nich. K pravdepodobnému motívu činu sa polícia odmietla vyjadriť.

Lakičová je dlhoročnou redaktorkou denníka Vijesti kritizujúceho najmä súčasného čiernohorského prezidenta a bývalého premiéra Mila Djukanoviča.

Lakičová sa obeťou útoku stala už v roku 2012, keď ju fyzicky napadol muž, ktorého polícia neskôr zadržala. Vzhľadom na výhražné odkazy, ktoré novinárka v súvislosti so svojou prácou dostávala, žila takmer tri roky pod policajnou ochranou.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia