Jednou vetou

Po útoku v Štrasburgu zadržali ďalších 2 ľudí; vo väzbe sú traja

Francúzsky prezident Emmanuel Macron kladie ružu k pamätníku neďaleko vianočných trhov v Štrasburgu 14. decembra 2018

foto: TASR/AP

Ďalších dvoch ľudí zatkli v pondelok v súvislosti s minulotýždňovým útokom, ku ktorému došlo na vianočných trhoch v Štrasburgu.

Zadržaní sú podozriví z toho, že „zohrali úlohu pri zaobstarávaní zbrane“ útočníkovi, uviedol podľa agentúry AP nemenovaný zdroj oboznámený s prípadom.

Český Národný úrad varoval pred používaním hardvéru a softvéru Huawei a ZTE

Najnovším zatknutím sa počet osôb, ktoré sú v súvislosti s útokom vo väzbe, zvýšil na tri. Rodičov predpokladaného páchateľa útoku Chérifa Chekatta a jeho dvoch bratov prepustili v sobotu z väzby na slobodu. V nedeľu prepustili aj ďalšie dve osoby blízke Chekattovi.

Tretím zadržaným je muž označovaný za spoločníka ozbrojenca, ktorý v pondelok predstúpil pred francúzskeho sudcu. Aj tento muž je podľa zdroja AP podozrivý z toho, že pre Chekatta zaobstaral strelnú zbraň použitú pri útoku.

Bilancia útoku z 11. decembra sa v noci na pondelok zvýšila na päť mŕtvych po tom, ako svojim zraneniam podľahol 36-ročný Poliak Barto Orent-Niedzielski, ktorý pracoval v Európskom parlamente a ako novinár.

Ďalšími obeťami útoku sú aj thajský turista či taliansky novinár, ktorý v Štrasburgu pokrýval minulotýždňové plenárne zasadnutie Európskeho parlamentu.

USA možno zvážia možnosť zvýšenia vojenskej prítomnosti v Čiernom mori

Podľa správ niektorých médií Orent-Niedzielski zamedzil Chekattovi vo vstupe do preplneného klubu, čím možno zabránil väčšiemu počtu obetí.

Na jeho úmrtie reagoval v pondelok aj poľský prezident Andrzej Duda, ktorý na Twitteri napísal, že novinára poznal z videnia: „Som šokovaný. Neuvedomil som si, že bol jedným zo smrteľne zranených, ktorý chránil iných ľudí. Česť jeho pamiatke.“

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia