Jednou vetou

Po vážnej chorobe zomrel vietnamský prezident Tran Dai Quang

Vo veku 61 rokov zomrel 21. septembra 2018 v Hanoi úradujúci vietnamský prezident Tran Dai Quang.

Foto: TASR/AP

Vo veku 61 rokov zomrel úradujúci vietnamský prezident Tran Dai Quang. Vietnamská televízia informovala, že v piatok 10.05 h miestneho času podľahol "vážnej chorobe vo vojenskej nemocnici v Hanoji napriek snahe domácich a zahraničných lekárov a profesorov". Informovala o tom agentúra Reuters.

Quang bol síce formálne hlavou Vietnamu, o moc sa však delil s generálnym tajomníkom komunistickej strany Nguyenom Phuom Trongom a premiérom Nguyenom Xuanom Phúcom.

Bono Vox z U2: Pápež je „zdesený“ zo sexuálneho zneužívania v cirkvi

Prezidentom sa stal 2. apríla 2016. Jeho voľba v parlamente však bola len formálna, pretože do tejto funkcie si ho predtým vybrali delegáti zjazdu komunistickej strany.

Tran Dai Quang predtým pôsobil ako minister verejnej bezpečnosti (2011-2016) a zástupca šéfa komisie na prevenciu HIV/AIDS. Do Komunistickej strany Vietnamu vstúpil 26. júla 1980. Od roku 1997 bol členom jej politbyra a Ústredného výboru.

Theresa Mayová obhajovala svoj plán brexitu pred lídrami EU

Quang sa narodil 12 októbra 1956 v provincii Ninh Binh ležiacej v severnej časti Vietnamu. Absolvoval policajnú školu a neskôr získal doktorát z práva a titul profesora v oblasti medzinárodných vzťahov. Bol ženatý.

 

Môže vás zaujímať

FRANCÚZSKO: Muž zastrelil troch ľudí, postrelil aj seba