Jednou vetou

Po výbuchu v uhoľnej bani na východe stúpol počet mŕtvych na 17

Ilustračné foto

foto: TASR

Počet mŕtvych po výbuchu v uhoľnej bani v separatistickej východnej oblasti Ukrajiny stúpol v sobotu na 17, informovali povstalecké úrady.

 Výbuch plynu otriasol vo štvrtok baňou v dedine Jurjivka v samozvanej Luhanskej ľudovej republike (LĽR), ktorú ovládajú separatisti podporovaní Moskvou, pripomenula tlačová agentúra AFP.

„Tragédia si vyžiadala životy 17 baníkov,“ napísal na Twitteri líder medzinárodne neuznanej LĽR Leonid Pasečnik. Dodal, že telá všetkých baníkov, ktorí zahynuli, už z bane vyniesli. V predchádzajúcej správe sa uvádzal počet mŕtvych 13 a štyria nezvestní.

Pasečnik označil explóziu v bani Schidkarbon za „strašnú tragédiu“ a na pondelok 29. apríla vyhlásil štátny smútok. Ruské ministerstvo pre výnimočné situácie vyslalo do separatistickej oblasti banských záchranárov, o ktorých požiadali samotní povstalci, uviedlo vo vyhlásení ministerstvo.

Po výbuchu v bani na Ukrajine evidujú štyroch mŕtvych a 13 nezvestných

Podľa luhanskej tlačovej agentúry baňu uzavreli v roku 2014 v dôsledku konfliktu medzi ozbrojenými silami vlády v Kyjeve a tamojšími proruskými separatistami. V roku 2018 ju znova otvorili.

Väčšina uhlia na Ukrajine sa vyťaží práve vo východnej oblasti, kde si prebiehajúce boje vyžiadali už približne 13.000 ľudských životov. Kyjev sa snaží posilniť prevádzku a zvýšiť produkciu v ostatných baniach, ktoré má pod kontrolou na západe krajiny.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia