Jednou vetou

Po vypovedaní INF budú potrebné záruky pre nešírenie jadrových zbraní, tvrdí Ružička

Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí SR František Ružička

foto: TASR - Martin Baumann

Zmluva o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF), ktorá vyvoláva napätie medzi Spojenými štátmi a Ruskom, bola jednou z hlavných tém utorňajších rokovaní ministrov zahraničných vecí z 29 členských krajín NATO. Potvrdil to štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí SR František Ružička, ktorý zastupuje Slovensko na dvojdňových rokovaniach v Bruseli.

Zmluva podpísaná Moskvou a Washingtonom v roku 1987, ktorá zakazuje obom stranám používanie rakiet vybavených jadrovými hlavicami s doletom od 500 do 5500 kilometrov, sa stala súčasťou bezpečnostnej architektúry Európy. V posledných mesiacoch je však dôvodom napätia medzi Ruskom a Spojenými štátmi, za ktorými stojí aj Severoatlantická aliancia.

NATO: Je na Rusku, aby zachránilo zmluvu INF z čias studenej vojny

V spoločnej deklarácii, ktorá sa zrodila v rámci ministerských rokovaní, sa uvádza, že porušovanie INF zo strany Ruska „narušuje základy účinnej kontroly zbraní a podkopáva bezpečnosť spojencov“. Ministri sa tiež zhodli v názore, že takýto prístup „oslabuje celkovú bezpečnostnú architektúru euroatlantického spoločenstva“.

„Vyzývame Rusko, aby sa naliehavo vrátilo k úplnému a overiteľnému dodržiavaniu INF. Od neho teraz závisí, či sa podarí zachovať túto zmluvu,“ uvádza sa v dokumente zo zasadnutia ministrov.

USA sa chystajú obviniť Irán z porušenia dohovoru o chemických zbraniach

Slovenský diplomat zdôraznil, že spoločné stanovisko ministrov je dobre zadefinované. „My by sme, samozrejme, chceli vidieť, aby sa využili ďalšie komunikačné kanály k tomu, aby sa Rusko vrátilo za rokovací stôl,“ uviedol Ružička. Pripomenul, že ide o bilaterálnu zmluvu medzi Spojenými štátmi a Ruskom, ale zároveň je to aj veľmi dôležitý nástroj pre zachovanie bezpečnosti v celej Európe, čo sa týka aj Slovenska.

Ak by podľa jeho slov došlo k vypovedaniu tejto zmluvy, tak bude potrebné nájsť kroky, ktoré povedú k zárukám, že nedôjde k ďalšiemu rozširovaniu jadrových zbraní, že sa bude rešpektovať ich nešírenie. Dodal, že by to mohlo smerovať aj k tomu, že vznikne oveľa komplexnejšia zmluva a možno dôjde aj k likvidácii zbraní, ktoré sú predmetom zmluvy INF.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia