Jednou vetou

Po vzore Ježiša sa nechali na Filipínach ukrižovať traja veriaci

Dobrovoľníka Rubena Enajeho pribíjajú na kríž po tridsiatydruhý raz v rade v dedine San Pedro Cutud v provincii Pampanga na Filipínach 30. marca 2018

foto: TASR/AP

Na Filipínach sa na Veľký piatok nechali symbolicky - po vzore Ježiša Krista - ukrižovať najmenej traja katolícki veriaci. Jeden z nich absolvoval tento kontroverzný lokálny veľkonočný rituál už 32. krát. Informovala o tom agentúra AP.

Tento zvyk je rozšírený predovšetkým v provincii Pampanga na severe Filipín. Mediálne je najviac sledované dianie v tamojšej dedine San Pedro Cutud, ležiacej približne 80 kilometrov severne od Manily, kde sa tento rok nechali pribiť na kríže traja ľudia vrátane jednej ženy, ktorá sa rituálu podrobila už po siedmy raz.

Medzi odvážlivcami opäť nechýbal ani 58-ročný „rekordér“ Ruben Enaje, ktorý sa v piatok nechal ukrižovať už po 32. krát za sebou. Na ceremónii sa chce podľa vlastných slov zúčastňovať aspoň do šesťdesiatky. Tvrdí pritom, že vďaka svojej silnej katolíckej viere už pri ukrižovaní necíti bolesť.

Prečítajte si aj: Kresťania v piatok spomínajú na deň utrpenia, ukrižovania a smrti Krista

Desiatky ďalších veriacich kráčali v procesii a bičovali samých seba alebo niesli veľké drevené kríže. Ich počínaniu sa prizerali tisíce turistov. Na bezpečnosť dohliadalo vyše 400 policajtov.

Miestni kresťania si takýmto spôsobom pripomínajú ukrižovanie Ježiša Krista. Rekonštrukcia biblickej udalosti v sebe zahŕňa prvky rímskokatolícke i ľudovú vieru Filipíncov v náboženské obete a zázraky. Filipíny sú najväčšou rímskokatolíckou krajinou v Ázii – ku katolíckej viere sa tam hlási viac ako 85 percent obyvateľov.

Ukrižovaní veriaci zostávajú visieť na kríži najmenej päť minút. Predstavitelia filipínskej katolíckej cirkvi miestnych veriacich od tejto praxe odrádzajú a vyzývajú ich k tomu, aby sa počas Veľkej noci radšej venovali modlitbám a dobrým skutkom.

 

Môže vás zaujímať

Špiónsky škandál: Vyhostenie diplomatov zo SR, Moskva údajne chystá reakciu