Jednou vetou

Po zadržaní britského tankera Iránom zasadne výbor Cobra

Tanker Stena Impero

foto: TASR/AP

Britská premiérka Theresa Mayová bude v pondelok predsedať mimoriadnemu zasadnutiu bezpečnostného tímu Cobra zloženého z predstaviteľov ministerstva dopravy, rezortu vnútra a polície. Špeciálny vládny výbor Cobra zasadne po tom, ako Irán zadržal v Perzskom zálive ropný tanker plaviaci sa pod britskou vlajkou, píše v noci na pondelok agentúra DPA.

Očakáva sa, že premiérka dostane od ministrov a ďalších predstaviteľov aktuálne informácie o situácii a bude diskutovať o zachovaní bezpečnosti lodnej dopravy v zmienenom regióne.

Minister zahraničných vecí Jeremy Hunt bude v pondelok popoludní o najnovšom vývoji v tejto záležitosti informovať členov Dolnej snemovne britského parlamentu. Poslancom oznámi, aké ďalšie kroky vláda plánuje.

Britský denník Daily Telegraph v nedeľu uviedol, že ministri pripravujú plány zamerané na uvalenie sankcií na Irán. Hunt by mal podľa novín čoskoro oznámiť diplomatické a ekonomické opatrenia v reakcii na incident, zahŕňajúce možné zmrazenie majetku.

Irán varoval Britániu pred stupňovaním napätia

Kuvajt v nedeľu vyhlásil, že najnovšiu eskaláciu v Perzskom zálive „sleduje s extrémnym znepokojením“. Stanovisko Kuvajtu zverejnila tamojšia štátna tlačová agentúra KUNA.

„Pokračovanie takýchto činov zvýši napätie a vystaví námornú bezpečnosť priamej hrozbe, čo si vyžaduje, aby medzinárodné spoločenstvo zintenzívnilo svoje úsilie na zastavenie eskalácie,“ píše sa podľa agentúry Reuters v stanovisku krajiny.

Kuvajt ďalej vyzval všetky strany, aby zachovali zdržanlivosť a rešpektovali medzinárodné námorné právo na zabezpečenie námornej bezpečnosti v regióne.

Británia v sobotu Bezpečnostnej rade OSN oznámila, že iránske sily zastavili tanker plaviaci sa pod britskou vlajkou v teritoriálnych vodách Ománu.

Britská vláda podľa Daily Telegraph pripravuje možné sankcie voči Iránu

Piatkové zadržanie tankera na najdôležitejšej námornej trase pre obchod s ropou vníma Západ ako závažnú eskaláciu po troch mesiacoch konfrontácie, pri ktorej sa Irán a USA už dostali na pokraj vojny, píše Reuters.

Incident prichádza po vyhrážkach Teheránu, že sa odplatí za to, že v britskom zámorskom území Gibraltár začiatkom júla zadržali iránsky tanker Grace 1 pre podozrenie z porušenia sankcií voči Sýrii.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia