Jednou vetou

Po zadržaní Rusa podozrivého zo špionáže prehľadali parlament

Budova nórskeho parlamentu v Osle.

TASR

NPo zadržaní Rusa podozrivého zo špionáže prehľadali parlament

Rusa zadržali v piatok na letisku v Osle pre podozrenie zo špionáže, ktorej sa mal dopustiť počas dvojdňovej konferencie Európskeho centra pre parlamentný výskum a dokumentáciu (ECPRD), ktorá sa konala na pôde nórskeho parlamentu.

PST v súvislosti s prípadom vypočúva podozrivého i svedkov, aby zistila, čo presne mal zadržaný muž v úmysle. „Sme v počiatočnom štádiu vyšetrovania,“ povedal pre nórsky portál Aldrimer.no hovorca PST Martin Bernsen.

Paríž udelil Sencovovi čestné občianstvo mesta

Spomínaný Rus sa na konferencii ECPRD, ktorej témou bola okrem iného i kybernetická bezpečnosť, údajne správal podozrivo. Zamestnancom parlamentu po jeho zadržaní podľa denníka Verdens Gang nariadili, aby nepoužívali viacero tlačiarní, ktoré boli v prevádzke počas konferencie.

Hege Aakreová, právna zástupkyňa zadržaného Rusa, v pondelok avizovala, že sa odvolá voči jeho umiestneniu do dvojtýždňovej vyšetrovacej väzby. Uviedla tiež, že jej klient obvinenia popiera.  Nórska premiérka Erna Solbergová prípad v pondelok na margo prípadu povedala, že je to „záležitosť polície“. Ruské veľvyslanectvo v Osle v nedeľu reagovalo, že muž bol zadržaný pod „absurdnou zámienkou“.

Môže vás zaujímať

Kampane Trumpa a Bidena sa stali terčmi hackerov, tvrdí Google