Jednou vetou

Po zatvorení prístavov hrozia migrantom Vianoce na mori

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Taliansky vicepremiér a minister vnútra Matteo Salvini v sobotu oznámil, že talianske prístavy sú pre stovky migrantov zachránených neďaleko pobrežia Líbye zatvorené. Informovala o tom agentúra AFP.

Protimigračný minister povedal, že plavidlo španielskej mimovládnej humanitárnej organizácie Proactiva Open Arms požiadalo, či by mohlo vylodiť v Taliansku zachránených migrantov po tom, ako ich Malta odmietla prijať.

Lukašenko pricestuje 25. decembra do Moskvy za Putinom

„Moja odpoveď je jasná: Talianske prístavy sú zatvorené!“ napísal na Twitteri Salvini. „Obchodníkom s ľuďmi a tým, ktorí im pomáhajú, sa zábava skončila,“ dodal.

Proactiva Open Arms v piatok oznámila, že z troch plavidiel zachránila vyše 300 migrantov v núdzi. Boli medzi nimi muži, ženy – viaceré z nich tehotné – deti i bábätká. Jednu ženu s jej novorodencom, ktorých tiež zachránila, vyzdvihol vrtuľník maltskej pobrežnej stráže.

Protesty žltých viest vo Francúzsku pokračujú už šiestu sobotu

Proactiva Open Arms na Twitteri napísala, že na palube jej záchrannej lode sa momentálne nachádza 311 ľudí, ktorých nesmú dopraviť do žiadneho prístavu a ktorým Malta odmietla dať zásoby jedla. „Toto nie sú Vianoce“, dodala organizácia.

Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) oznámila, že od začiatku roka pri pokuse dostať sa do Talianska alebo Malty prišlo o život už vyše 1300 migrantov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia