Jednou vetou

Po zemetraseniach a cunami na Sulawesi hlásia mnoho mŕtvych

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Zrejme niekoľko desiatok obetí na životoch si vyžiadali silné zemetrasenia a vlny cunami, ktoré zasiahli v piatok indonézsky ostrov Sulawesi. Celkový rozsah následkov tejto katastrofy je však stále ťažké odhadnúť. Tlačové agentúry DPA a AP to uviedli v noci na sobotu s odvolaním sa na vyjadrenia miestnych predstaviteľov.

Indonézsky úrad civilnej ochrany zatiaľ nezverejnil oficiálny počet mŕtvych v dôsledku zemetrasení a cunami, iba nemocnica v pobrežnom meste Palu však hlásila najmenej 30 obetí. Zdroje AP z troch nemocníc v zasiahnutej oblasti zase informovali o celkove 18 obetiach na životoch. O ďalších smrteľných prípadoch informujú miestni spravodajcovia a svedkovia.

Senátny výbor odporučil Kavanaugha za sudcu najvyššieho súdu

Vlny cunami po jednom z piatkových zemetrasení, ktorého magnitúda dosiahla hodnotu 7,5, napáchali škody v mestách Palu a Donggala, ako aj vo viacerých menších osadách v strednej časti Sulawesi.

V Palu, hlavnom meste provincie Stredné Sulawesi, sa okrem iného zrútil veľký most cez rieku. Mohutná vlna strhla so sebou viacero domov a spôsobila rozsiahle škody na miestnom nákupnom stredisku i mešite. Mnohí obyvatelia podľa DPA podľahli panike.

Hovorca úradu civilnej ochrany Sutopo Purwo Nugroho uviedol v televíznom rozhovore, že katastrofa si vyžiadala „mnoho obetí“. Výpadky v energetických a telekomunikačných sieťach spôsobujú ťažkosti pri pátracích a záchranných prácach.

Johnson nevylúčil, že sa bude uchádzať o post lídra konzervatívcov

Hovorca OSN Stéphane Dujarric medzitým oznámil, že predstavitelia svetovej organizácie sú v kontakte s indonézskymi úradmi, pričom sú pripravení poskytnúť im podporu v požadovanom rozsahu.

Americká geologická služba USGS informovala, že zemetrasenie s magnitúdou 7,5 zaznamenali v hĺbke desiatich kilometrov, pričom jeho epicentrum bolo zhruba 56 kilometrov od mesta Donggala v strednej časti Sulawesi. Po tomto zemetrasení indonézske úrady vydali varovanie pred vlnami cunami, ktoré sa týkalo obyvateľov provincií v strednej i západnej časti ostrova. Rovnakú oblasť predtým postihlo aj zemetrasenie s magnitúdou 6,1.

Tínedžer z Brazílie strieľal v škole

Indonézia je často vystavovaná zemetraseniam v dôsledku svojej polohy v tzv. ohnivom kruhu, reťazci vulkanických pohorí a tektonických zlomov. V decembri 2004 si silné zemetrasenie s magnitúdou 9,1 pri pobreží ostrova Sumatra a následná vlna cunami vyžiadali vyše 230.000 mŕtvych.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia