Jednou vetou

Po zosuvoch pôdy je nezvestných 50 ľudí, najmenej šesť zomrelo

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Najmenej šesť ľudí prišlo o život a približne 50 ďalších je nezvestných po viacerých zosuvoch pôdy vyvolaných prudkým dažďom v hornatej oblasti na východe Ugandy. S odvolaním sa na predstaviteľov tamojšej vlády a Červeného kríža o tom v stredu informovala agentúra AFP.

K zosuvom na úpätí hory Elgon, ktorá je vyhasnutou sopkou s piatimi hlavnými vrcholmi, došlo v noci na stredu. Podľa informácií Červeného kríža je zničených aj približne 150 domov. Ugandská vláda uviedla, že 17 ľudí utrpelo zranenia.

Z Mount Everestu zniesli 11 ton odpadu a štyri mŕtve telá

„Odhaduje sa, že viac ako 100.000 ľuďom žijúcim na svahoch hory Elgon hrozí veľké nebezpečenstvo a je nutné ich premiestniť, aby sa vyhli hroziacim zosuvom pôdy,“ píše sa vo vyhlásení úradu ugandského premiéra.

Podobné zosuvy si v marci 2010 v tej istej oblasti v ugandsko-kenskom pohraničí vyžiadali najmenej 100 obetí. Častým výskytom zosuvov a záplav v regióne sa zaoberala štúdia z roku 2016. Poukázala na odlesňovanie a obrábanie pôdy súvisiace s rastom populácie, čím sa znížila stabilita pôdy.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia