Jednou vetou

Po zrážke torpédoborca USA s obchodnou loďou sú nezvestní námorníci

Americká bojová loď USS John McCain.

Foto: TASR/AP

Desať námorníkov je nezvestných a päť utrpelo zranenia pri nedeľnej zrážke torpédoborca amerických námorných síl a obchodnej lode vo vodách východne od Singapuru.

Siedma flotila amerických námorných síl uviedla, že torpédoborec USS John S. McCain s riadenými strelami na palube sa zrazil s loďou Alnic MC a utrpel škody na ľavoboku. Kolízia sa stala o 05.24 h miestneho času.

Prebieha pátracia a záchranná akcia

Loď Alnic dlhá 180 metrov je registrovaná ako ropný či chemický tanker plaviaci sa pod vlajkou Libérie, uvádza webová stránka MarineTraffic.com.

Spoločne s miestnymi úradmi prebieha pátracia a záchranná akcia. Pomáhajú v nej konvertoplán Osprey a vrtuľníky Seahawk z vojnovej lode USS America, oznámili americké námorné sily. Asistujú tiež vlečné člny a plavidlá singapurských námorných síl i pobrežnej stráže.

Zrážke sa dalo predísť

Ide o druhú zrážku lode amerických námorných síl v Tichom oceáne za posledné dva mesiace. V júni zahynulo sedem námorníkov, keď sa torpédoborec USS Fitzgerald a kontajnerová loď ACX Crystal zrazili vo vodách pri Japonsku.

Americké námorníctvo označilo zrážku za „odvrátiteľnú“, a preto bol odvolaný kapitán plavidla USS Fitzgerald; ďalší námorníci budú tiež potrestaní.

Siedma flotila so základňou v japonskom prístave Jokosuka informovala, že torpédoborec McCain smeroval do prístavu v Singapure na obvyklú zastávku. Podľa webovej stránky námorných síl posádku tvorilo 23 dôstojníkov, 24 poddôstojníkov a 291 námorníkov.

Môže vás zaujímať

Mark Zuckerberg má osobný majetok v hodnote 100 miliárd dolárov