Pobaltské štáty kritizujú plán Ruska na oslavu sovietskeho prevzatia moci

Ilustračné foto - ruská vlajka

foto: Pixabay.com

Estónsko, Lotyšsko a Litva si predvolali ruských veľvyslancov, ktorým vyjadrili protest proti plánom Moskvy oslavovať sovietsku okupáciu týchto troch pobaltských krajín počas druhej svetovej vojny.

Trojica krajín, ktoré sú členmi EÚ i NATO, označila zámery Ruska pripomenúť si získanie pobaltských hlavných miest od nacistov z roku 1944 ohňostrojmi a delostreleckou paľbou za „cynické“ a „provokatívne“, informovala vo štvrtok tlačová agentúra AFP.

Putin po prvý raz telefonoval so Zelenským

Podľa ruského ministerstva obrany ide o oslavy 75. výročia porážky nacistických síl Červenou armádou vo viacerých európskych mestách. „Celý svet si musí pamätať, že Červená armáda zachránila Európu pred otroctvom,“ vyhlásil ruský rezort obrany.

Sovietska nadvláda v týchto pobaltských štátoch bola poznačená brutálnym potláčaním politických oponentov a masovými deportáciami do pracovných táborov na Sibíri.

„Víťazstvo spojencov v boji proti nacistom bolo pre osud Európy extrémne dôležité, ale koniec druhej svetovej vojny nepriniesol Litve slobodu,“ uviedol litovský minister zahraničných vecí Linas Linkevičius.

Lotyšský minister zahraničných vecí Edgars Rinkevičs označil plánované oslavy za „cynický pokus o prepísanie dejín“. Šéf estónskej diplomacie Urmas Reinsalu označil ruské plány za „provokatívny krok“.

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová v reakcii uviedla, že protesty pobaltských krajín sú „absurdné“. „Nevieme, prečo by sme si mali pýtať povolenie na usporiadanie ohňostroja na území vlastnej krajiny. Milióny ľudí na celom svete budú oslavovať s Ruskom toto veľké víťazstvo nad fašizmom,“ vyhlásila.

Putin: Rusko je pripravené rokovať o Ukrajine po vytvorení novej vlády v Kyjeve

Sovieti vtrhli do pobaltských štátov v roku 1940 na základe neslávne známeho Paktu o neútočení medzi Sovietskym zväzom a nacistickým Nemeckom. V júni 1941 Sovieti deportovali približne 43.000 obyvateľov z Pobaltia.

Sovietsky teror a nútená služba v Červenej armáde vyvolali v rokoch 1944-51 v pobaltských krajinách, najmä v Litve, ozbrojené povstania. Litva, Lotyšsko a Estónsko získali suverenitu v roku 1991 po rozpade ZSSR a v roku 2004 sa stali členmi EÚ a NATO.

Môže vás zaujímať

Moslimská skupina má po Johnsonovom víťazstve obavy z islamofóbie