Jednou vetou

Počas operácie na záchranu chlapcov z jaskyne zomrel jeden z potápačov

Thajskí záchranári, dobrovoľníci a príslušníci armády vrátane potápačov sa snažia chlapcov dostať von.

Foto: TASR

Záchranná akcia, ktorá má dostať futbalistov z jaskyne, napreduje zlým smerom. Pri snahe pomôcť chlapcom zahynul jeden z potápačov. Potápačské akcie sú veľmi náročné a trvajú dokopy až 11 hodín.

Bývalý potápač thajskej elitnej námornej jednotky SEAL, ktorý sa podieľal na operácii na záchranu skupiny mladých futbalistov a ich trénera uviaznutých v jaskynnom komplexe Tcham Luang Nang Non v provincii Čiang Rai, zomrel v piatok v dôsledku nedostatku kyslíka, informovala agentúra AP.

Výbuchy v továrni v Mexiku si vyžiadali najmenej 24 mŕtvych

Veliteľ špeciálnej jednotky Arpakorn Yookongkaew v piatok na tlačovej konferencii oznámil, že 38-ročný potápač pracoval na záchrannej operácii ako dobrovoľník. O život prišiel počas nočnej misie, ktorej úlohou bolo doručenie nádob s kyslíkom. Zomrel na ceste späť k základni zriadenej v jaskyni, pričom kolegom sa ho už nepodarilo oživiť.

Thajské úrady aktuálne bojujú s časom a pokúšajú sa zo zatopeného komplexu odčerpať čo najviac vody, aby mohli chlapcov vyviesť z jaskyne von ešte pred príchodom sezónnych lejakov.

Potápačom po vstupe do jaskyne trvá šesť hodín, kým sa dostanú k mladým futbalistom a päť hodín, kým sa vrátia k vchodu do jaskyne.

Uviaznutí futbalisti nie sú v stave pokúšať sa o únik z jaskyne

Deti vo veku 11 až 16 rokov a ich 25-ročný futbalový tréner sú už v jaskyni už takmer dva týždne.

Jaskynný komplex Tcham Luang Nang Non v provincii Čiang Rai je štvrtý najrozsiahlejší v Thajsku a rozprestiera sa na ploche desiatich kilometrov.

Môže vás zaujímať

TALIANSKO: Vláda predĺžila mimoriadne opatrenia do Veľkej noci