Jednou vetou

Počas protestov proti daniam na pohonné hmoty prišla o život žena

Ilustračné foto

foto: TASR

Približne 50-ročná žena prišla o život v sobotu v západnej časti Francúzska počas celoštátnych protestov proti rastúcim daniam na pohonné hmoty, informovala agentúra AFP.

Ženu zrazilo auto, vodička ktorého spanikárila, pretože dav protestujúcich obkľúčil jej vozidlo a začal búchať na strechu. Incident sa stal v mestečku Pont-de-Beauvoisin v regióne Rónske Alpy na východe Francúzska.

Takmer dve tisícky prasiat zahynuli pri požiari v ošipárni

Tisícky vodičov zablokovali v sobotu francúzske cesty na protest proti zvyšovaniu daní na pohonné hmoty. Dane sú súčasťou plánu prezidenta Emmanuela Macrona, ktorý sa snaží znížiť využívanie fosílnych palív.

Protestná akcia je pomenovaná „hnutie žltých viest“ – podľa reflexných odevov. Účastníci tvrdia, že zvyšujúce sa dane už roky spôsobujú rast cien pohonných hmôt.

Do akcie sa podľa ministerstva vnútra zapojilo približne 50.000 ľudí vo viac ako 1000 zhromaždeniach na križovatkách a cestných výjazdoch po celej krajine.

Iberoamerický summit poukázal na migráciu

Skupina asi 50 protestujúcich v Paríži požadovala odstúpenie prezidenta Emmanuela Macrona. Polícia im však zabránila presunúť sa k jeho rezidencii v Elyzejskom paláci.

Prezident Macron povedal, že zvýšenie daní – ktoré majú od januára opäť narásť – nezruší. V televíznom rozhovore však priznal, že sa mu nepodarilo zmieriť „obyvateľov Francúzska s čelnými predstaviteľmi krajiny“, ktorí podľa neho neprejavili dostatok ohľaduplnosti.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia