Jednou vetou

Počas protestov v Iráne bolo údajne zadržaných až 5 tisíc ľudí

Tisíce ľudí sa zišli v iránskej metropole Teherán a ďalších veľkých mestách, aby vyjadrili podporu vláde a najvyššiemu vodcovi ajatolláhovi Alímu Chameneímu. Teherán 30. decembra 2017

Foto: TASR/AP

Počas protivládnych protestov, ktoré Irán zachvátili v decembri a januári, bolo zadržaných takmer 5000 ľudí. Tvrdí to poslanec iránskeho parlamentu Ali Rezá Rahímí, ktorý túto informáciu podľa agentúry AP zverejnil v piatok prostredníctvom komunikačnej aplikácie Telegram.

Podľa neho je 492 osôb stále vo väzení, zvyšok prepustili. V hlavnom meste Teherán zadržiavajú len šiestich demonštrantov vrátane dvoch žien. Približne 95 percent zadržaných boli muži.

Začiatkom januára proreformný poslanec iránskeho parlamentu Mahmúd Sádeghí uviedol, že iránske úrady zadržali okolo 3700 demonštrantov s tým, že šlo o najpresnejšie číslo, aké v tom čase mal k dispozícii.

Vlna protivládnych protestov, najväčšia od takzvanej zelenej revolúcie v roku 2009, sa v Iráne začala 28. decembra 2017 a trvala zhruba dva týždne. Ich účastníci žiadali zlepšiť ekonomickú situáciu krajiny. Časť vyzývala aj na demisiu vlády a vznášala ďalšie politické požiadavky.

Podľa údajov, ktoré zverejnili iránske justičné orgány, zahynulo v priebehu protestov najmenej 25 ľudí; nikoho z nich však údajne neusmrtili príslušníci iránskych bezpečnostných síl. Predchádzajúce oficiálne čísla hovorili o 21 mŕtvych.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia