Jednou vetou

Počas protestov v Tbilisi zadržali exprimátora a najmenej dvoch poslancov

Ilustračné foto

foto: pixabay

Gruzínska polícia v piatok zadržala bývalého primátora mesta Tbilisi Gigiho Ugulavu, ktorý sa predtým zúčastnil na zhromaždení opozície za predčasné parlamentné voľby podľa pomerného systému.

Policajti Ugulavu – blízkeho spojenca exprezidenta Michaila Saakašviliho – zadržali pri budove Národnej knižnice, ktorá sa nachádza neďaleko od parlamentu.

Prívrženci opozície sa pred parlamentom zišli opäť v piatok ráno, aby pokračovali v proteste za predčasné voľby. Neskôr sa presunuli pred parlament. Práve na tomto mieste došlo k zrážkam s políciou, pri ktorých boli okrem Ugulavu zadržaní aj viacerí predstavitelia opozície vrátane poslancov.

Opozíciou organizované protesty prebiehajú v Gruzínsku už zhruba dva týždne. Ich ústrednou požiadavkou je volebná reforma, ktorá by v tejto postsovietskej republike zaviedla namiesto súčasného zmiešaného čisto proporčný systém. V súčasnosti sa takmer polovica poslancov volí v jednomandátových obvodoch, z čoho podľa opozície profituje vládna strana Gruzínsky sen, ktorá je pri moci od roku 2012.

Zadržaná ponorka niesla tri tony kokaínu v hodnote 100 miliónov eur

Demonštranti žiadajú predčasné parlamentné voľby, ktoré by sa mali konať už na základe nového volebného systému. Gruzínsky parlament však opozíciou požadované zmeny v polovici novembra odmietol.

Parlamentné voľby by sa mali v Gruzínsku konať najneskôr v októbri 2020. Zmenu volebného systému prisľúbila aj vládna strana, avšak až v roku 2024, čo je pre opozíciu príliš neskoro.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia